bezelye.gen.tr https://www.bezelye.gen.tr Bezelye, Bezelye Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, bezelye.gen.tr Thu, 03 Dec 2015 00:00:00 +0000 Wed, 01 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Bezelye Kaç Dakikada Pişer https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-kac-dakikada-piser.html Fri, 16 Nov 2018 14:59:17 +0000 Bezelye kaç dakikada pişer, bezelye bildiğimiz gibi yaz sebzesidir. Ancak kışın gerek konservesi, gerekse dondurulmuş olanını da bulmak mümkündür. Bezelyenin pişme süresi taze olmasıyla, konserve ya da dondurulmuş olmasıyla ba Bezelye kaç dakikada pişer, bezelye bildiğimiz gibi yaz sebzesidir. Ancak kışın gerek konservesi, gerekse dondurulmuş olanını da bulmak mümkündür. Bezelyenin pişme süresi taze olmasıyla, konserve ya da dondurulmuş olmasıyla bağlantılıdır. Aynı zamanda bezelyeyi pişirme yönteminiz ve kullandığınız tencerenin de bunda etkisi vardır. Eğer taze bezelye pişirecekseniz, bunu düdüklü tencerede 10 dakikada pişirebilir iken, normal çelik tencerede yaklaşık 30-40 dakikada pişirebilirsiniz. Ancak sizlere belirtmek istediğimiz önemli bir husus var. Hangi yemeği yaparsanız yapın, ocağın altını kısık ateşte tutun. Yemeğiniz kaynamaya başladığında altını kısın. Sanılanın aksine kısık ateşte yemekler, sebzeler daha kolay pişer. Yüksek ateş pişme süresini uzatır.

Konserve bezelye pişirmek isterseniz, sakın düdüklü tencere kullanmayın. Bunu normal tencerede kısık ateşte yemeğiniz kaynadıktan sonra 10-15 dakikada pişirebilirsiniz. Dondurulmuş bezelye içinde düdüklü tencereyi önermiyoruz. Çelik tencerede dondurulmuş bezelyeden hazırladığınız yemeğinizi yaklaşık 25-30 dakika içinde pişirebilirsiniz.

Bezelye Kaç Dakikada Pişer
Gördüğünüz gibi pişme süresi en uzun olan taze bezelyedir. Yazın mevsiminde aldığınız bezelye yaklaşık 30-40 dakika içinde çelik tencerede pişecektir. Bu pişme süreleri yemeğiniz ocakta kaynamaya başladıktan sonra, ocağın altını kıstıktan sonra tutulabilir. Ancak şunu da belirtelim. Bazı bezelyeler oldukça taze olduğundan, 20 dakikada bile pişebilir. En doğrusu arada bir yemeğinizi kontrol etmenizdir. Sebzeleri pişirirken, fazla da pişirmemeye özen gösterin. Vitamin ve minerallerini kaybetmemeleri için, kısık ateşte ve sebzeler fazla dağılmadan diri olacak şekilde pişirin. İşte bezelye kaç dakikada pişer konusundaki merakınızı gidermeye çalıştık. Bu faydalı sebzeyi her fırsatta pişirmeye çalışın. Özellikle mevsiminde taze bezelyeyi bolca pişirmenizi tavsiye ederiz.
]]>
Sarı Bezelye https://www.bezelye.gen.tr/sari-bezelye.html Sat, 17 Nov 2018 10:09:41 +0000 Sarı bezelye, köken olarak  çıkış yere Avrupa ve batı Asya dır. Sarı bezelye ilk ve orta çağlarda orta ve Kuzey Avrupa da yetiştiriliyordu. 11. yüz yılda İngiltere'de büyük ölçüde insanlar tarafından sevilerek yetiştiril Sarı bezelye, köken olarak  çıkış yere Avrupa ve batı Asya dır. Sarı bezelye ilk ve orta çağlarda orta ve Kuzey Avrupa da yetiştiriliyordu. 11. yüz yılda İngiltere'de büyük ölçüde insanlar tarafından sevilerek yetiştirilmeye başlandı. Kolay yetiştirilmesi bakımının kolay olması bakımından günümüzde her yerde her yörede yoğun olarak yetiştirilmektedir. Sarı bezelyenin dışında; sırık bezelyesi, sultani bezelyesi. araka bezelyesi olmak üzere farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Tüm bu bezelye çeşitlerinde genel olarak aynı faydalar görülebilir. Sizlerde sarı bezelyeyi isterseniz konserve ya da kurutulmuş olarak ulaşabilirsiniz. Özellikle kış aylarında sizlere ve ailenize çok büyük faydalar sağlayacak olan sarı bezelye, yaz aylarında da bir o kadar etki yapacaktır. Sarı bezelye kimi zaman ezilerek kullanılsa bile genellikle kişiler bu bezelyeyi yemeklerde kullanmaktadır. Sizlerde ,isteğinize bağlı olarak bu bezelyeyi ister yemekte ister diğer şekillerde kullanabilirsiniz. 

Sarı Bezelye
Sarı Bezelyenin Faydaları
 • Sarı bezelye, yüksek oranda lif yönünden çok zengin olması kalp ve damar hastalıklarına büyük ölçüde engeller. Bu durumun yanı sıra kişilerde özellikle lif oranı yüksek olması nedeni ile kabızlık problemlerini ortadan kaldırarak sindirim üzerinde de çok büyük etkiler yapmaktadır.
 • Sarı bezelye, kansızlık kan kanseri  bağırsak kanseri gibi çok tehlikeli ve ölümcül olan hastalıkların vücuda girmesini engeller. Tabi ki bu durum sarı bezelyenin insan vücuduna sağlamış olduğu antioksidan etkisi nedeni ile meydana gelmektedir. Bu etkisi ile özellikle kanser hücrelerinin vücuttan atılması üzerine etkiler yapar. Bu faydasından yararlanabilmek için sarı bezelye sık sık tüketilmelidir.
 • Kan şekerini engelleyici ve kötü kolesterolü engellemesi ve düşürmesi bakımından çok önemli bir bitkidir. Yüksek oranda B1 vitamini içeren bezelye insanların uykularını düzene sokar iştah açar.
 • Sarı bezelyenin bir diğer faydası ise içeriğinde bulunan protein miktarının yüksek olması nedeni ile özellikle spor yapan insanlarda çok büyük faydalar sağlamaktadır. Bu durumun yanı sıra iş hayatı yoğun olan insanların vücudunda ihtiyaç duyulan protein sağlanabilir
]]>
Bezelye Tohumu https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-tohumu.html Sat, 17 Nov 2018 12:38:02 +0000 Bezelye tohumu, Bezelye baklagiller ailesinden  taze, yeşil kabuğu ile taneleri ile yenilen şifa deposu olan yenilen bir bitkidir. Bezelye yediğimiz tanelerini ilkbaharda ve yaz aylarında vermeye başlar. Gövdesi çok uzun olan bitk Bezelye tohumu, Bezelye baklagiller ailesinden  taze, yeşil kabuğu ile taneleri ile yenilen şifa deposu olan yenilen bir bitkidir. Bezelye yediğimiz tanelerini ilkbaharda ve yaz aylarında vermeye başlar. Gövdesi çok uzun olan bitkinin çiçekleri beyaz olup, taneleri ise yuvarlaktır. Meyvesi fasulye ve baklaya benzer ve tohumları ise bir kılıf içinde dizilmiştir. Bezelye bitkisi çok eski zamanlardan beri yetiştirilmektedir. Bezelyenin ana vatanı Avrupa ve Batı Asyadır.  Avrupa'da  İngiltere de geniş ölçüde yetiştirilmektedir. Türkiye'de ise diğer sebzeler ve fasulye kadar olmasa da tüketimi karşılayacak kadar yetiştirilmektedir.

Tarla bezelyesi ve bahçe bezelyesi adları verilen bu bir yıllık otsu bitkinin birçok türü vardır. Bunlardan bazısı bodur bitki olup 30–50 cm boylanarak yeşil yapraklarıyla toprağa yayılıp zemini yemyeşil yapar. Bu türde yetişen bezelyelere tarla bezelyesi denmektedir. Çiçekleri sadece beyaz değil karışık renkte olup, taneleri basıktır. Sırık bezelyesi veya bahçe bezelyesi denilen bir diğer çeşidi ise gövdesinden çıkardığı sülüklerle tırmanıcı yapısı ile yanında uzun olan ne varsa, ona tutunur ve uzar.  Sırık bezelyenin taneleri yuvarlak ve çiçekleri ise beyazdır. 70–100 cm boyuna kadar uzarlar. sırık Bezelye türlerinden bazılarının sadece taneleri yenilir. Bazı bezelyeler de sert tabaka olan parşömen bulunmaz. Sultani bezelye adı verilen bu tür bezelyeler kabuğuyla birlikte yenmektedir. Bir başka çeşit ise taneleri büyük olan araka bezelyesidir.

Bezelye Tohumu

Bezelye içinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde tam bir şifa deposudur. Nişasta, lif, karoten, antioksidan ve protein oranı çok yüksek bir sebzedir. Bezelye C vitamini bakımından diğer baklagillere göre daha çok zengindir. İçeriğinde  A vitamini, B vitamini, fosfor, demir ve potasyum gibi mineralleri de bulunmaktadır. Bezelye kalp ve damar hastalıkları yönünden çok zengindir. Bezelyenin diyabet hastaları için önemli bir faydası da kan şekerini dengeleyici bir yapısı vardır. Kansızlık ve kan kanserine karşı önleyici etki yapar. Kabızlığı da iyi gelmektedir. Bu kadar şifa deposu olan bezelye birçok çorba ve yemeklerde kullanılmaktadır. Bezelyenin taneleri öğütülerek un haline getirilir ve bezelye unu adı verilir.

Bezelyenin üretimi ise, bezelyenin taneleri kurutularak bezelye tohumları elde edilmektedir. Elde edilen bu tohumlar üretimin yapılacağı tarla yada bahçeye ekilir. İlkbaharda hasadı yapılan bezelyeler sonbahar aylarında, yazın hasadı yapılacak olanlar bezelyeler ise ilkbahar aylarında ekilir. Kışı çok sert geçmeyen yerlerde ilkbahar aylarında hasat alınacak şekilde ekilmeli, kışı sert geçen yerlerde ise, yazın hasadı yapılacak şekilde ekilmelidir. Bezelye tohumları, yaş toprağa ve çok sert soğuğa elverişli olmayıp, aynı toprakta üst üste ekilmeye de iyi gelmemektedir. Yani bezelye tarımı yapılacak yer bir sene nadasa bırakılması gerekmektedir.

Ekim elle yapıldığı zaman tohumların üzeri gübreli harçla bastırılması gerekir.  Seraya ekimde ise tohumlar 35–45 cm arayla 5–7 cm derine gömülür. Serpme ekimde ise sürülmüş tarlaya, serpme yöntemi ile tohum saçılır ve daha sonra tırmık ile tohumlar ekilir. Bir avuç çiftlik gübresi konduktan sonra her ocağa 3-4 tane tohum konularak çapa ile kapatılır. Bir dönüme makine ile 14–19 kg, serpme de ise 20–25 kg bezelye tohumu harcanır. Bezelye bol kireci olan toprağı sevmektedir. Düzenli bir şekilde sulama ister.

]]>
Bezelye Nasıl Yapılır https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-nasil-yapilir.html Sat, 17 Nov 2018 15:02:06 +0000 Bezelye Nasıl Yapılır, Bezelye oldukça sağlıklı ve yapımı kolay bir yemektir. Bezelye hafif bir yemek olması sebebiyle de kilo aldırmaz ve sindirim sorunu yaşatmaz. Bezelyenin tüketilmesi cilde ve saçlara da iyi gelmekte, cildin Bezelye Nasıl Yapılır, Bezelye oldukça sağlıklı ve yapımı kolay bir yemektir. Bezelye hafif bir yemek olması sebebiyle de kilo aldırmaz ve sindirim sorunu yaşatmaz. Bezelyenin tüketilmesi cilde ve saçlara da iyi gelmekte, cildiniz tazelenmektedir. Sebzeler grubuna giren bezelye düzenleyicidir ve mutlaka tüketilmesi gerekenler arasındadır. Şimdi kolay bir şekilde bezelye yapımına geçelim. Bezelye içerinde havuç ve patates de hem görüntü hem de vitaminler açısından oldukça iyidir. Bu nedenle patates ve havuç da ekleyeceğiz. Elbette bu sizin tercihinize kalmıştır. 

Bezelye İçin Malzemeler
 • 1 kilogram bezelye 
 • 1 orta boy patates
 • 2-3 adet havuç 
 • 1 kaşık domates salçası 
 • 1/2 kaşık biber salçası
 • Tavuk bulyon
 • Sıvı yağ
 • Tuz
 • Karabiber 
Bezelye Nasıl YapılırBezelyenin yapılışı

Öncelikle bezelyeleri ayıklayalım. Ardından bezelyeleri yıkayarak suyunun süzülmesi için bir süzgeç koyalım. Bu sırada tencereye 1 fincan kadar sıvı yağ boşaltalım ve patatesleri küp küp doğrayalım. Sonrasında havuçları da doğrayarak yağda yumuşayana kadar kavuralım. Ardından ayıkladığımız ve suyunu süzdüğümüz bezelyeleri ekleyelim ve koyuluk gidene kadar karıştırarak kavurmaya devam edelim. Bezelyelerin rengi açılmaya başladığında ayrı derin bir kabın içerisine salça, tuz, karabiber, tavuk suyu ve sıcak su ekleyerek yemeğe ilave edelim. Su yaklaşık 4-5 bardak olmalıdır. Sonra bezelyeleri 
 kaynamaya bırakın. Pişmesi için 40 dakika yeterli olacaktır. Fakat bezelyenin tanelerine ve yapısına göre bu süre 10 15 dakika değişebilir. Tadını kontrol ederek yemeğinizin olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yanına güzel bir pirinç pilavı çok lezzetli olacaktır. Afiyet olsun. 
]]>
Sultani Bezelye https://www.bezelye.gen.tr/sultani-bezelye.html Sun, 18 Nov 2018 04:50:22 +0000 Sultani bezelye, Sultani bezelye, baharın en güzel sebzelerinden biridir. Mevsimi oldukça kısadır. En fazla 3-4 hafta kadar sürer. sultani bezelye, yaprak bezelye olarak da bilinir. Kabuğuyla beraber de ye
Sultani bezelye, Sultani bezelye, baharın en güzel sebzelerinden biridir. Mevsimi oldukça kısadır. En fazla 3-4 hafta kadar sürer. sultani bezelye, yaprak bezelye olarak da bilinir. Kabuğuyla beraber de yenebilen oldukça lezzetlidir. Çıtır bezelyenin taneleri çok küçüktür. Bu lezzetli bezelyenin İngilizcesi (snow pea)dır. Çin mutfağında çok fazla kullanılmaktadır. Sultani bezelye, büyükse ve taneleri çok faza ise kart demektir. Bu yüzden satın alınacağı zaman küçük taneli ve az sayıda olmasına dikkat etmek gerekir. Kabukları lekesiz ve beresiz, yassı parlak renkli, küçük taneli, kabuğu hafif şeffaf olanlar körpe ve tazedir.

Taze fasulye gibi kılçıklarını temizlemek gerekir. Pişirirken de tıpkı taze fasulye gibi zeytin yağlı ve etli olarak pişirilir. Kısa sürede pişebilen sultani bezelye buharda pişirilerek ve haşlanarak, salatalarda da kullanılabilir. Başka bir yöntem ise; tereyağında sotelenerek kapağı kapalı bir tencerede kendi suyu ile pişirilebilir. Bu şekilde pişirilen sultani bezelye et yemeklerinin yanında veya çerez olarak kullanılabilir. Ayrıca ısıya dayanıklı bir tavada yüksek ateş de biraz yağla 8-10 dakika pişirilip, deniz tuzu veya soya sosu eklenirse harika bir lezzet elde edersiniz. Kızartması da yapılabilir. Bunun için halanmış yada buharda pişirilen bezelye mısır ununa batırılıp kızartılabilir.

Sultani Bezelye
Nişastalı bir sebze olan bezelye antioksidan, lif, protein ve karoten oranı oldukça yüksek bir sebzedir. C,A,K ve B6 vitaminlerini içeren bezelyede demir, lesitin, fosfor, magnezyum ve potasyum mineralleri bulunur. Sultani bezelyenin taneleri küçük olduğu için araka ve bezelyeye göre protein içeriği daha azdır. Fakat buna karşılık daha yüksek derecede demir ve iki katı kalsiyum içerir. Bezelyenin zengin lif içeriğine sahiptir. Bu nedenle,  bağırsakların çalışmasına ve sindirim sistemine katkı sağlar. Ayrıca kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskinde de azaltıcı etkisi de vardır. Protein içerikli olduğu için bezelye kasların yenilenmesini ve güçlenmesini sağlar. Fazla miktarda protein de bulunduğu için vejetaryenlerin tüketmesi gereken besinlerden biridir. Demir içermesi sebebiyle kansızlığa karşı oldukça etkilidir. Ayrıca bezelye, metabolizmanın hızlı çalışmasına da etkili olur. Zengin mineral içeriği sebebiyle, gelişme çağındaki çocuklarda dişlerin ve kemiklerin güçlü ve sağlıklı olmasına katkı sağlar. Ayrıca kötü  kolesterolü düşürmesi ve kan şekerini dengelemesi de sultani bezelyenin faydaları arasındadır. 
]]>
Konserve Bezelye https://www.bezelye.gen.tr/konserve-bezelye.html Sun, 18 Nov 2018 05:12:59 +0000 Konserve Bezelye;taze yeşil kabuğu ile taneleri yada sadece  taneleri yenilen baklagiller familyasından ilkbahar ve yazın görülen sebzeye verilen isimdir. Gövdesi çok uzun ve ince, beyaz  çiçekler açan, tanesi yuvarlak ve yeşi Konserve Bezelye;taze yeşil kabuğu ile taneleri yada sadece  taneleri yenilen baklagiller familyasından ilkbahar ve yazın görülen sebzeye verilen isimdir. Gövdesi çok uzun ve ince, beyaz  çiçekler açan, tanesi yuvarlak ve yeşil olan bu bitki bir kılıf içine dizilmiş gibi kabuğunda sıralı bir halde durmaktadır. Bezelye lif yönünden zengin olmasından dolayı  kalp damar hastalıkları na karşı koruyucudur ve kan şekerini dengeleyici bir etki göstermektedir. Kolayca çözümlenebilen çeşitli lif maddelerini çok miktarda içerdiğinden, özellik ile kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürerek, kalp krizi geçirme riskini de azaltmaktadır.  Yüksek orandaki lif, midede uzun süre kalmaktadır. Böylece kandaki şeker düzeyinin artma ve azalma eğilimini bir düzene sokarak bedenin enerji düzeyini sabit tutmaktadır. Ürik asit yönünden zengin bir besin olduğu için özellik ile kan ürik asit değerleri yüksek olan bireylerin sıklıkla tüketmemesi gereken besinler dendir. Yüksek oranda B1 vitamini içeren bezelye, uykuyu da düzene sokmaktadır. İştahı açıcı ve insanın ruhsal durumunu düzelterek neşeli olmasını sağlamaktadır. Bezelye kansızlık ve kan kanserine karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. 

Konserve Bezelye
Konserve Bezelye; İlkbahar ve yaz mevsiminin enfes lezzetlerinden bir tanesi olan bezelye içerisinde bulunan nişasta, lif, antioksidan, karoten ve protein in yanı sıra C, A, B vitaminleri de içermektedir. Ayrıca içerisinde demir, fosfor ve potasyum gibi minerallerde bulunmaktadır. Bezelyenin sağlık açısından pek çok faydası da bulunmaktadır. Kış mevsiminde bulunmayan bezelye yazın taze olarak yapılacak şoklama işlemi ile derin dondurucu da saklanıp kışın da yemek olarak yapılabilmektedir. Ayrıca marketlerde de konserve olarak da satılmaktadır. Evde konserve yapımı ise şu şekildedir;
Malzemeler;
 • Bezelye
 • Su
 • Uygun kavanoz ve daha önce konserve yapılmamış kavanoz kapağı.
Hazırlanışı; Bezelyeleri önce ayıklıyoruz  yıkıyoruz ve haşlıyoruz.  Bu sırada kavanoz kapaklarını küçük bir kapta su ile biraz kaynatıyoruz. Haşlanan bezelyeleri kaynar suyu ile birlikte sıcak sıcak kavanozlara dolduruyoruz, kavanoz iyice dolduruyoruz. Sonra kaynattığımız kapağı havlu ile kurulayıp kavanozu iyice kapatıp tersine çevirerek soğuyana kadar arada kavanozu ters yüz ediyoruz. Soğuduğu zaman  kapak normal duruyorsa yani havaya kalkmamışsa tutmuş demektir konserve nizi, kışın yiyebilirsiniz. Afiyet olsun
]]>
Etli Bezelye Kalori https://www.bezelye.gen.tr/etli-bezelye-kalori.html Sun, 18 Nov 2018 21:26:41 +0000 Etli Bezelye Kalori; etli Bezelye, C, A ve K vitaminleri, demir, çinko, bakır mineralleri ve lif içeriği yüksek bir sebzedir. Etli olarak pişirilmesi protein, vitamin, mineral değerini artırmaktadır. Nişastalı sebze içeriği nedeni Etli Bezelye Kalori; etli Bezelye, C, A ve K vitaminleri, demir, çinko, bakır mineralleri ve lif içeriği yüksek bir sebzedir. Etli olarak pişirilmesi protein, vitamin, mineral değerini artırmaktadır. Nişastalı sebze içeriği nedeni ile çok sık tercih edilmemelidir. Bezelyenin sağlık açısından pek çok faydası da bulunmaktadır. Kış mevsiminde bulunmayan bezelye yazın taze olarak yapılacak şoklama işlemi ile derin dondurucu da saklanıp kışın da yemek olarak yapılabilmektedir. Ayrıca marketlerde de konserve olarak da satılmaktadır. Evde de konserve  bezelye yapılmaktadır. Etli ve sebzeli olarak pişirilebilir.

 Etli Bezelye Kalori; bezelye lif yönünden zengin olması itibari ile  kalp damar hastalıkları na karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Kan şekerini dengeleyici bir etki göstermektedir. Kolayca çözümlenebilen çeşitli lif maddelerini çok miktarda içerdiğinden dolayı özellik ile kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürerek, kalp krizi  riskini de azaltmaktadır.  Yüksek orandaki lif, mide de uzun süre kalmaktadır. Böylece kandaki şeker düzeyinin artma ve azalma eğilimini bir düzene sokarak bedenin enerji düzeyini sabit tutmaktadır. Etli Bezelye KaloriÜrik asit yönünden zengin bir besin olduğu için özellik ile kan ürik asit değerleri yüksek olan kişilerin sık sık  tüketmemesi gereken besinler dendir. Yüksek oranda B1 vitamini içeren bezelye, uykuyu da düzene sokmaktadır. Etli bezelye kalori olarak 100 gramında 96 kcal içermektedir. Kalori dağılımı şöyledir; %41 yağ, %37 karbonhidrat, %22 protein dir. İçerisinde bulunan et bezelye yemeğini  protein yönünden de zenginleştirmiştir.

]]>
Bezelye Çeşitleri https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-cesitleri.html Mon, 19 Nov 2018 21:25:50 +0000 Bezelye Çeşitleri, bezelye, baklagillerden taze,  yeşil kabuğu ile taneleri ya da tek taneleri yenilen bir bitki türü. Farklı taç yapraklı iki çenekli baklagiller familyasından tırmanıcı bir bitkidir. Bezelye isimli lezzetl Bezelye Çeşitleri, bezelye, baklagillerden taze,  yeşil kabuğu ile taneleri ya da tek taneleri yenilen bir bitki türü. Farklı taç yapraklı iki çenekli baklagiller familyasından tırmanıcı bir bitkidir. Bezelye isimli lezzetli ve çok besleyici sebzesini ilkbahar ve yaz mevsiminde verir. Bezelyenin gövdesi oldukça uzun ve bitkinin ağırlığını çekemeyecek inceliktedir. Beyaz çiçek açar. Yuvarlak tanelidir. Meyvesi bakla ya da fasulyeye benzer, tohumları bir kılıf içerisinde dizilmiştir. Bezelye bitkisi çok eski çağlardan beri yetiştiriliyor. Ana vatanı Avrupa ve Batı Asyadır.  İlk ve orta çağlarda, Orta Avrupa ve Kuzey Avrupa'da yetiştiriliyordu. XI. asırda İngiltere de kapsamlı ölçüde yetiştirilmeye başlandı. Günümüzde ise dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilebiliyor. Türkiye'de öbür sebzeler ve fasulye ye yakın olmamakla beraber bol oranda yetiştirilir.  

Bahçe ve tarla bezelyesi isimleri verilen bu bir yıllık otsu bitkinin birçok çeşiti vardır. Bunlardan bazısı bodur olur 30-40 cm boylanarak yeşil yapraklarıyla toprağa dağılıp zemini örterler.  Bu stil bezelyeler tarla bezelyesi olarak geçmektedir. Çiçekleri anlaşılmaz renkte olup, taneleri basık ve adet renkleri de esmer kül rengi veya yeşil renginde olup bezelye tanecikleri lekelidir. Sırık bezelyesi olarak bilinen öbür versiyonu gövdesinden çıkardığı sülüklerle yüksek boylu ve bulduğu her şeye tutunan tırmanıcı bitkilerdendir. Sırık bezelyesi bahçe bezelyesi olarak geçmektedir. Sırık bezelyenin çiçekleri beyaz renkte ve taneleri yuvarlaktır, tanelerine yönelik beyaz, sarı ve yeşil olanları vardır. 70-90 cm boyuna civarı uzayabilirler. Bu sırık bezelyeleri yetiştirilirken herekle desteklenmesi gerekir. Bezelye ÇeşitleriBezelye türlerinden bazısının yalnızca taneleri yenilir. Kimi bezelyeler de parşömen olarak bilinen katı tabaka bulunmaz. Sultani bezelye ismi verilen bu tür bezelyeler kabuğuyla beraber yenilir. Bir başka mühim çeşitte, taneleri iri olana araka bezelyesi denir. Bezelye nişasta,  lif, antioksidan, karoten ve protein oranı yüksek bir sebzedir. Bezelye C vitamini istikametinden öbür baklagillere yönelik ek olarak zengindir. İçeriğinde C vitamini yanında ; A vitamini, B vitamini, demir, fosfor ve potasyum benzeri mineralleri barındırır. Hayat döngüsü az ve gözlemlenebilir meydana geldiği için Gregor Mendel'in genetik araştırmalarında çok faydalı olmuştur.
]]>
Rüyada Bezelye Pişirmek https://www.bezelye.gen.tr/ruyada-bezelye-pisirmek.html Mon, 19 Nov 2018 23:59:01 +0000 Rüyada bezelye pişirmek, sıkıntıdan sonra umduğu beceriye, uğraşarak aradığı paraya, zorluklarla rekabet ederek özlediği onura, uğraşarak kazandığı galibiyete manasına gelmektedir. Bir takım vaziyetlerde da: pişmiş b Rüyada bezelye pişirmek, sıkıntıdan sonra umduğu beceriye, uğraşarak aradığı paraya, zorluklarla rekabet ederek özlediği onura, uğraşarak kazandığı galibiyete manasına gelmektedir. Bir takım vaziyetlerde da: pişmiş bezelye yemeği görülmesi, zahmetle beraber ümit ettiği onura, sorunlara göğüs gererek ele geçirdiği toplanmış getiriye, uzunca devam eden çabaların nihayetinde aradığı iyiliğe, sorunlara göğüs gererek doğruluk ettiği ek olarak harika bir yaşama, çektiği problemlerin meyvesini alarak hasret duyduğu saygınlığa, yenilgiden sonra ümit ettiği kocaman güce manasına gelmektedir. 
 
Rüyada bezelye görülmesi hayatınızda kocaman fark yapacak bir birey ile tanışacağınıza, uzunca süre hastalanmayacağınıza, o ana denli bütün emeklerinizin karşılığını alacağınıza ve bereketi bir hayat süreceğinize deyim edilmektedir. Rüyada bezelye görülmesi geleceğinizi güvence altına aldığınıza, sıhhatli ve varlıklı bir hayatı göstermektedir. Vaktiyle görülmeyen bezelye hastalığa deyim edilmektedir. 

Bezelye çaba, aileniz ile çıkacağınız seyahate ve bu seyahatin sizin amaçlı hayırlı olunacağına işarettir. Rüyada bezelye yemeği yapılması, okul veya iş hayatınızda yaşanılan problemlerin sona ereceğine ve parasal durumunuzun ek olarak iyi olunacağına yorulur. Rüyada bezelye toplamak, genç sahibi olabileceğine veya çocuklarıyla ilintili olayların yaşanacağına, bekar bireyler amaçlı ise evleneceğine işarettir. 

Rüyada bezelye ektiğini görülmesi, evlenme veya aile yaşamıyla ilgili olaylara işarettir. Bezelyeyi sevinçle ekiyor ise hayırlı bir bilgi ve mutlu olaylar yaşanacağına, bezelyeyi gözyaşıyla dikiyorsa, kederli ama kısa zaman içerisinde atlatılacak olaylara delalettir. Rüyada bezelye satmak, başka bir ortamda bulunulacağına ve bu ortama kısa zaman içerisinde ayak uydurup yepyeni arkadaşlıklar kurulacağına işarettir. 

Rüyada Bezelye Pişirmek
Rüyada bezelye ayıklamak, eviniz ile ilintili geçireceğiniz paralara delil sayılır. Bezelyeyi ayıklayan bir tanesini görülmesi, parasal kazancınızın artacağına yorulur. Bir bayanın düşünde bezelye pişirdiğini görmesi; bu bayanın pişirdiği yemeklerin eşi aracılığıyla çok beğenileceğine ve bu bayanın bu özelliği sebebiyle çoğu birey aracılığıyla övüleceğine bu şekilde bir rüyanın görülmesi delil sayılır. 

Seyyid Süleyman: Mevsiminde bezelye görülmesi, hastalığa delalettir. Zamanı haricinde bezelye görülmesi ise, bela habercisidir. Yeşili ve kurusu benzer surette deyim olunur. 

Rüyada pişmiş bezelye yemeği görülmesi ne anlama gelmektedir, Negatif mana olarak: zahmetlerinin meyvesini alarak beklediği kocaman güce, cefa çektikten sonra düşlediği ganimete, içsel külfeti yer alan tanımadığı birinden uzak durmaya, zahmetle beraber doğruluk edilen mülke, kaybettikten sonra düşlediği müjdeye, zorluklarla kazandığı paraya manası taşır. 

Rüyada pişmiş bezelye yemeği görülmesi tabirlerinden:  Yepyeni zaman tabircileri ise: mücadele vererek kazandığı saygınlığa, sıkıntıya düşerek doğruluk ettiği müjdeye, zorlukların sonrasında hayalini kurduğu feraha, sorunları aşarak gözlediği temiz getiriye, zorluklarla rekabet ederek hasret duyduğu ticari getiriye biçimde deyim olunur. 

Rüyada bezelye görülmesi, rüya sahibi amaçlı çok ücret kazanmaya ve zengin olmaya, ticaretle uğraşan kimseler amaçlı servet sahibi olmak amaçlı çok gayret sarf etmeye, sağlık sorunlarından kurtulmaya, sağlık, sağlık, afiyet içerisinde geçirilecek meydana gelen zamanlara, rüyada bezelye görme bazen sorun, sıkıntı, dert ve tasaya açıklanabilir. Rüyada bezelye yiyecek çok paraya sahip olmaya, sağlık ve afiyet içerisinde bir hayat geçirmeye, bazen bezelye yediğini görülmesi hasta kişi olmaya ve sıkıntıya düşmeye deyim edilir.  
 
Rüyada bezelye konserv]]> Yem Bezelyesi https://www.bezelye.gen.tr/yem-bezelyesi.html Tue, 20 Nov 2018 12:47:47 +0000 Yem Bezelyesi, Yem bitkilerinin büyük çoğunluğu baklagil ve buğdaygil ailelerine ait bitkilerdir. Baklagillerden olan yeşil yem bitkileri diğer yeşil yem bitkilerine olan üstünlüklerinden dolayı hayvan beslemede özel ve önemli Yem Bezelyesi, Yem bitkilerinin büyük çoğunluğu baklagil ve buğdaygil ailelerine ait bitkilerdir. Baklagillerden olan yeşil yem bitkileri diğer yeşil yem bitkilerine olan üstünlüklerinden dolayı hayvan beslemede özel ve önemli bir yer tutmaktadır. İster yeşil olarak biçilip kullanılsın, isterse kuru ot yapıldıktan sonra kullanılacak olsun baklagil yem bitkileri genellikle diğer yem bitkilerine göre daha lezzetli ve daha fazla miktarda ot verirler. Yapılan tahminlere göre hayvanların tükettiği proteinin % 38’i, lipitlerin % 16’sı, karbonhidratların % 5’i baklagil yem bitkilerinden karşılanmaktadır . Baklagil yem bitkileri besleme değerlerinin yüksek olmasından dolayı çayır ve meralarda bu bitkilerin ekim oranları arttıkça çayır ve meraların yem değeri de buna bağlı olarak yükselecektir. Yem bezelyesi yeşil ya da kuru ot üretimi için ya da otlatmak ve yeşil gübre için yetiştirilir. Bu bezelye türü, tek yıllık bir baklagil yem bitkisidir. Birçok yörede “Külür veya kürül” adıyla da tarımı yapılan bir bitkidir. Esas amaç olarak otu ve tanesi için yetiştirilir, tüm çiftlik hayvanlarının beslenmesinde kullanılır. Kırıldıktan sonra kaba yemler ile de karıştırılıp kullanılabilir.. Batı Avrupa ülkelerinde de soyanın yerine kullanılan bir yem bitkisidir. Sığırlarda günde 3-4 kg kuru yem bezelyenin, hayvanlardaki süt verimini ve sütün kalitesini olumsuz yönde etkilemediği belirlenmiştir. Tek başına kullanıldığı zaman hayvanları şişirme tehlikesi olduğundan dolayı tahıllar ile karışım halinde verilmelidir.

Wöhlbier,  farklı biçme zamanlarının ot kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacı ile yaptığı bir araştırmada, çiçeklenme başlangıcında biçilen yem bezelyesi kuru otunun protein içeriğinin yüksek olduğunu, çiçeklenmenin sonlarına doğru selüloz miktarı artar ve protein miktarı azalır, buna rağmen yem değerlerinin iyi olduğunun Ca, P ve Fe muhtevalarının yüksek olduğu bildirilmiştir.

Tosun, yem bezelyesinin otundan ve tanesinden faydalanıldığını ve iyi kurutulduğu zaman hayvanlar için yonca otu kadar besleyici olduğunu öne sürmektedir. Bu bezelye  proteince zengin olduğundan, özellikle kış aylarında diğer kesif yemlerle karıştırılarak hayvanlara verilebileceğini diğer taraftan, hububatlarla ekilmek suretiyle, Amerika Birleşik Devletlerin ‘de koyun merası olarak kullanıldığını ve dekardan 150-250 kg arasında tane verimi alınabileceğini vurgulamaktadır.

Yem Bezelyesi

Yem bezelyesi serin iklim bitkisidir. Serin ve nemli havalarda çok iyi gelişme gösterir fakat, sıcak ve kuru havalarda verimi düşer. Çimlenme döneminde eğer toprakta yüksek nem olursa bu tohumun çürümesine neden olur. Bu bezelyesi ekimi toprak sıcaklığı 8-10 C olduğu zaman yapılır. Çimlenme ile çiçeklenme dönemindeki sıcaklık isteği ise takriben 15-17 derecedir. Kuru otların besleme değeri, uygun koşullarda elde edildikleri taktirde yeşil

bitkilerin biçildikleri zamanki durumlarına bağlıdır. Otun hasat zamanı kaliteyi etkileyen çok önemli bir durumdur. Hemen hemen tüm yem bitkilerinde, bitkinin hasat zamanı geciktikçe kuru madde verimi ve sap oranı artar fakat yaprak oranı azalmaktadır. Bu yem bitkilerinde yaprak miktarının fazla olması otun kalitesi ve lezzetinin iyi olduğunun bir göstergesidir. Hemen hemen bütün hayvanlar, yaprak oranı yüksek olan bitkileri tercih ederler. Yeşil veya kuru ot bol olarak verildiği vakit, hayvanların öncelikle yaprakları tükettiği gözlemlenir. Çünkü hayvanlar için yapraklar saplara göre daha lezzetlidir. Bu nedenle, yaprak/sap oranı azaldıkça kalite de düşmekte ve sap oranının artmasına paralel olarak ham selüloz oranı da artmaktadır .

]]> Bezelye Salatası https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-salatasi.html Tue, 20 Nov 2018 18:39:03 +0000 Bezelye salatası, bezelye salatası çok sevilen meze türlerinden biridir. Sevilerek tüketilir ve oldukça faydalı hafif meze tariflerinden biridir. Yemekler arasında ara öğün olarak da tüketilebilecek bir tariftir. Kendi damak tadın Bezelye salatası, bezelye salatası çok sevilen meze türlerinden biridir. Sevilerek tüketilir ve oldukça faydalı hafif meze tariflerinden biridir. Yemekler arasında ara öğün olarak da tüketilebilecek bir tariftir. Kendi damak tadınıza göre istediğiniz sebzeleri ilave edebilir damak tadınıza göre şekillendirebilirsiniz. Görsel açıdan da gayet şık olacak bir tariftir. 

Bezelye salatası için gerekli malzemeler
 • Yarım kilo haşlanmış bezelye
 • İki adet kırmızı biber
 • Bir su bardağı haşlanmış nohut 
 • Bir su bardağı mısır
 • Bir su bardağı kornişon turşu
 • Bir iki dal yeşil soğan
 • Yarım demet maydanoz 
 • Yarım demet dere otu
 • İki dal taze nane
 • Yarım çay bardağı zeytin yağı
 • Bir limon 
 • Bir tatlı kaşığı tuz 
Bezelye Salatası
Bezelye salatası yapımı, bezelye salatası için ilk olarak bezelyeler ayıklanır ve yıkanır ayıklanmış halde yarım kilo bezelye gereklidir. Ayıklanan ve yıkanan bezelyeler bir tencereye alınır ve üzerini geçecek kadar su ilave edilerek ocağa alınır ve altı açılır. Bezelye pişene kadar haşlanır. Bu esnada iki adet kırmızı biber fırında ya da tost makinasında közlenir ve soyularak bir kenara alınır. Bir su bardağı kadar haşlanmış nohut gereklidir bunun için ya hazır haşlanmış nohut ya da önceden haşlamış olduğunuz nohut kullanabilirsiniz. O an da haşlamak uzun sürebilir. Bezelyeler haşlanınca suyu süzülür ve derin bir kaba alınır ve soğuyunca üzerine haşlanmış nohut bir su bardağı mısır konulur. Yeşil soğan nane dere otu ve maydanoz ince ince kıyılır ve üzerine eklenir. Közlenmiş kırmızı biberlerde doğranarak ilave edilir. Kornişon turşularda halka halka doğranarak eklenir. Bir adet limon sıkılır üzerine tuzu atılır ve iyice harmanlanır. Servis tabağına alınır üzerine yarım çay bardağı zeytin yağı gezdirilir ve servis edilir.
]]>
Bezelye Yemeği Tarifi https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-yemegi-tarifi.html Wed, 21 Nov 2018 18:10:15 +0000 Bezelye Yemeği Tarifi Resimli, yaz kış her mevsim sofralarımızı süsleyen bezelye, ilkbahar ve yaz aylarında semt pazarlarında ve marketlerde bol miktarlarda bulmak mümkündür. Yaz aylarında temin edilerek konserve ş Bezelye Yemeği Tarifi Resimli, yaz kış her mevsim sofralarımızı süsleyen bezelye, ilkbahar ve yaz aylarında semt pazarlarında ve marketlerde bol miktarlarda bulmak mümkündür. Yaz aylarında temin edilerek konserve şeklinde veya donduruculara koyularak kış ayları için saklanan bezelye sebzesi tıpkı tazesinde olduğu aynı lezzette tüketilir. Bezelye sebzesi bünyesinde barındırdığı yüksek lif oranı sayesinde tokluk hissi verir, uykusuzluğu düzene sokar, ruh sağlığı üzerinde olumlu etliler sağlamasının yanı sıra diyabet rahatsızlığı ve kalp rahatsızlıkları üzerinde birçok faydaları vardır. Ayrıca karaciğer sağlığına büyük faydaları olan bezelye sebzesi bazı farklı kanser türleri üzerinde de koruyucu nitelikleri olan bir sebzedir. Ana yemek olarak, salatalar da garnitür olarak meze çeşitlerinde kullanılabilen bezelye ile onlarca yemek çeşidi yapmak mümkündür. Bu yemekler arasında köfteli, tavuklu zeytinyağlı, etli, kıymalı çeşitleri hazırlanabilir. Dilerseniz bezelye yemeği tarifimizi resimli olarak birlikte hazırlayalım.

Bezelye Yemeği Tarifi Resimli İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 kg taze veya konserve bezelye
 • 300 gr kuşbaşı koyun eti
 • 1 Tane orta irilikte kuru soğan
 • 1 tane orta irilikte havuç
 • 1 tane orta irilikte patates
 • 1-2 tane domates
 • 2-3 adet sivri biber
 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 çorba kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • Yarım bağ dereotu
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Yeteri kadar tuz

Bezelye Yemeği Tarifi Resimli Hazırlanışı

İlk olarak yemeğimizi hazırlamak için şayet bezelyeleri taze olarak kullanacaksak bezelyelerin kabuklarını temizleyerek başlayalım. Ardından ayıklanan bezelyeleri su içine alarak beklemeye bırakalım. Ardından yemeğimiz için gerekli olan sebzelerden patates ve havucun kabuklarını soyduktan sonra küçük küçük küp şeklinde doğrayalım. Bir adet kuru soğanı ince yemeklik doğradıktan sonra sivri biberleri de yemeklik olarak doğrayıp domateslerin kabuklarını soyarak küçük küpler halinde doğrayarak tüm malzemeyi hazır hale getirelim.

Bezelye Yemeği Tarifi

Daha sonra yemek tenceremizi ocağa koyarak içine 2 çorba kaşığı tereyağını ilave ederek yağın erimesini sağladıktan sonra üzerine 300 gr kuşbaşı şeklinde doğranmış koyun etlerini ilave ederek etler kendi sularını bırakıp çekinceye kadar arada bir karıştırarak kavuralım. Etler istediğimiz şekilde kavrulduktan sonra üzerine yemeklik doğranmış kuru soğan ve sivri biberleri ilave ederek soğanlar pembeleşinceye kadar kavurmayı sürdürelim. Soğanlar pembeleştikten sonra üzerine doğranmış domatesleri de ilave ederek domatesler diriliklerini kaybedinceye kadar kavurduktan sonra üzerine 1 çorba kaşığı domates salçası ile 1 tatlı kaşığı kadar biber salçası ilave edip salçaları da ezerek kavuralım.

Ardından yemeğimizin harcı kavrulduktan sonra üzerine küp küp doğranmış havuç ve patatesleri ilave ederek 10-15 dakika kadar kavurarak üzerine ayıklanarak suda bekleyen bezelyelerin suyunu süzdürerek tencereye ilave edelim. Yemeğimizi karıştırarak harmanladıktan sonra üzerine yeteri kadar tuz ilave edip tekrar bir iki çevirdikten sonra kavurma işlemine tekrar 5-10 dakika kadar daha devam ederek yemeğimizin üzeri 1-2 parmak aşacak kadar sıcak su ilave ederek orta ısıda tencerenin kapağını kapatarak 30-35 dakika kadar pişmeye bırakalım. Verilen sürenin sonunda yemeğimizin tuzunu ve suyunu kontrol ettikten sonra eğer suyu az kalmış ise üzerine bir miktar sıcak su ilave ederek bir iki taşım kaynatarak hazır hale gelen yemeğimizi ocaktan alalım. Ardından yemeğimizin üzerine incecik kıyılmış yarım demet dereotunu ve 1 çay kaşığı kadar karabiber ilave edip karıştırarak pirinç pilavı eşliğinde sıcak sıcak servis yapalım. Afiyet olsun...

]]>
Bezelye Protein https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-protein.html Thu, 22 Nov 2018 10:51:13 +0000 Bezelye Protein;  taze yeşil kabuğu ile taneleri yada sadece  taneleri yenilen baklagiller familyasından ilkbahar ve yazın görülen sebzeye verilen addır. Gövdesi çok uzun ve ince, beyaz  çiçekler açan, tanesi yuvarlak ve ye Bezelye Protein;  taze yeşil kabuğu ile taneleri yada sadece  taneleri yenilen baklagiller familyasından ilkbahar ve yazın görülen sebzeye verilen addır. Gövdesi çok uzun ve ince, beyaz  çiçekler açan, tanesi yuvarlak ve yeşil olan bu bitki bir kılıf içine dizilmiş gibi kabuğunda sıralı bir halde durmaktadır. Bezelye çok eski çağlardan bu yana yetiştirilmektedir. Ana vatanı Avrupa ve Batı Asya olan sebzenin ilk ve orta çağlarda, Orta Avrupa ve Kuzey Avrupa'da yetiştirilirken XI. yüzyılda İngiltere de geniş ölçüde yetiştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde ise dünyanın birçok yerinde yetiştirilebilmektedir. Türkiye'de başka sebzeler ve fasulye kadar olmamakla birlikte bol miktarda bulunmaktadır.
 
Bezelye nişasta, lif, antioksidan, karoten ve protein oranı yüksek sebzelerdendir. Bezelye deki C vitamini  diğer baklagillere göre daha fazladır. İçeriğinde bulunan C vitaminin yanı sıra  A vitamini, B vitamini, demir, fosfor ve potasyum gibi mineralleri de barındırmaktadır. Bezelye lif yönünden zengin olmasından dolayı  kalp damar hastalıkları yönünden koruyucudur ve kan şekerini dengeleyici bir etkiye sahiptir. Kolayca çözümlenebilen çeşitli lif maddelerini çok miktarda içerdiğinden, özellik ile kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürerek, kalp krizi geçirme riskini de azaltmaktadır.  Yüksek orandaki lif, midede uzun süre kalır. Böylece kandaki şeker düzeyinin artma ve azalma eğilimini bir düzene sokarak bedenin enerji düzeyini sabit tutmaktadır. Ürik asit yönünden zengin bir besin olduğu için özellik ile kan ürik asit değerleri yüksek olan bireylerin sıklıkla tüketmemesi gereken besinler dendir. Yüksek oranda B1 vitamini içeren bezelye, uykuyu da düzene sokmaktadır. İştahı açıcı ve insanın ruhsal durumunu düzelterek neşeli olmasını sağlamaktadır. Bezelye kansızlık ve kan kanserine karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. Karaciğerin çalışmasını düzene sokan bu sebze bağırsak kanseri riskini de azaltmaktadır. Bezelye taze olarak tüketilirse bağırsakları çalıştırdığından dolayı kabızlığı giderici özelliğe sahiptir.

Bezelye Protein
 Bezelye Protein; kurutulmuş bezelye genel de  %35 karbonhidrat, %27 protein ve az miktarda da yağ içermektedir. Bezelye protein konsantresi ve besinsel kalitesi yüksektir ve diyetlerin proteince zenginleştirilmesinde kullanılmaktadır. Sebze kaynağı olarak verimsiz bir protein dir. Biyolojik değeri ise  %49’dur. Bazı önemli aminoasitleri içermemektedir. Vücut tarafından emilimi ve kullanımı çok azdır. Bezelye proteini, çeşitli işlemlerden geçirilek toz haline getirilir. Bezelye protein tozu, kırık bezelyeden  elde edildiğinden dolayı tadı peki iyi değildir. Bezelye proteini kalitesi, proteinin dokusuna ve yapısına bakılarak anlaşılmaktadır. İçerisinde bulunan protein çekirdekli yapısını bozarak pek iyi bir karışım oluşturmaz. Fakat bezelye proteini peynir altı suyu proteini ile birleştiğinde iyi bir aminoasit karışımı elde edilebilir.  Böylece bezelye proteininin diğer maddelerle karışımı kolaylaşmış olur. Bezelye proteininin vücuttaki emilimi çok yavaşken, peynir altı suyu proteini kana çok daha hızlı karışmaktadır. Bezelye proteini  daha ucuzdur. Kullanım amacı ise  besinlerin protein değerini arttırmak ve  aynı zamanda fiyatı olabildiğince düşük tutmaktır. Peynir altı suyu proteini iyonları ile kombine halinde olan bezelye proteinleri iyi bir aminoasit profili taşımaktadır. Glisemik indeksleri düşüktür, yağ içerikleri azdır. Sindirimleri de kolaydır. Bezelye proteini tozu, tatlandırıcılarda, diyet ürünlerde, tüketicinin tercihine göre farklı besin gruplarında kullanılmaktadır. Genellikle içeceklerde, krakerlerde, cipslerde, çorbalarda, makarnalarda, özel soslarda, şeyklerde ve çerezlerde kullanılmaktadır 
]]>
Tavuklu Bezelye https://www.bezelye.gen.tr/tavuklu-bezelye.html Thu, 22 Nov 2018 16:17:54 +0000 Tavuklu bezelye, tavuklu bezelye yemeği pilavların yanına çok yakışan yemekler arasından biridir. Yapımı kolay olan bir yemek çeşididir. Fırında ya da tencerede rahatlıkla yapabilirsiniz. İçerisine başka sebzelerde ekleyere Tavuklu bezelye, tavuklu bezelye yemeği pilavların yanına çok yakışan yemekler arasından biridir. Yapımı kolay olan bir yemek çeşididir. Fırında ya da tencerede rahatlıkla yapabilirsiniz. İçerisine başka sebzelerde ekleyerek lezzetini arttırmak sizin eliniz de olan bir durumdur. Damak tadınıza göre istediğiniz sebzelerden ekleyebilirsiniz.

Tavuklu bezelye yapımı için gerekli malzemeler

 • Yarım kilo konserve bezelye 
 • İki adet tavuk göğsü
 • İki adet havuç
 • İki adet patates
 • Bir yemek kaşığı salça
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • Bir tatlı kaşığı tuz 
Tavuklu Bezelye
Tavuklu bezelye yapımı, yemeğimizin yapılışı için ilk olarak tavuklar yıkanır ve kuşbaşı olarak doğranır. Doğranan tavuklar tencereye alınır. Tencere ocağa alınır ve altı açılır. Tavuklar suyunu bırakır ve biraz haşlanır suyunu çekince yarım çay bardağı sıvı yağ ilave edilir. Üzerine iki adet havuç ve iki adet patates soyulur yıkanır ve küp küp doğranır eklenir ve havuçlar ile patatesler hafif kızarıncaya kadar karıştırılır. Havuç ve patates kızarınca bir yemek kaşığı salça eklenir. Salça da kavrulunca bezelyeler yıkanır ve ilave edilir tuzu atılır ve iki su bardağı su konularak yirmi dakika kadar pişirilir. Ardından ocağın altı kapatılır ve servis edilir.

]]>
Bezelye Kaç Kalori https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-kac-kalori.html Fri, 23 Nov 2018 14:09:42 +0000 Bezelye Kaç Kalori, diye sorulduğunda veya bezelye kilo sorununa neden olur mu sorusu bezelye tüketmeyi seven kişilerce ve kilo vermek amaçlı diyet yapanlar tarafından sıklıkla sorulan sorular içinde bulunmaktadır. Beze Bezelye Kaç Kalori, diye sorulduğunda veya bezelye kilo sorununa neden olur mu sorusu bezelye tüketmeyi seven kişilerce ve kilo vermek amaçlı diyet yapanlar tarafından sıklıkla sorulan sorular içinde bulunmaktadır. Bezelyenin bünyesinde bol miktarlarda barındırdığı magnezyum, çinko, demir ve potasyum, diye adlandırılan mineraller yer almaktadır. Bezelye bünyesinde barındırdığı minerallerin yanı sıra lif içeriği açısından da oldukça yüksek bir gıda türü olmasının yanında protein açısından da oldukça zengin kaynaklara sahip bir sebzedir ve diğer farklı sebzelerle karşılaştırıldığı zaman biraz daha az miktarlarda tüketilmesi sağlık bakımından faydalar sağlayacaktır. Bunun nedeni ise bezelye sebzesinin bünyesinde karbonhidrat miktarının yanı sıra kalori değerinin oldukça yüksek olmasıdır. İçeriğinde yer alan değerler sonrasında bezelyenin sağlığa olan faydaları ise sayılmayacak kadar çoktur.Ancak formuna dikkat eden ve fit kalmak isteyenlerin bezelye sebzesini aşırıya kaçmayacak miktarlarda tüketmeleri yararlı olacaktır. Ayrıca bezelyenin vücut için faydaları arasında sayılabilecek en önemli faktörler ise uyku düzenini sağlamakta, stresle ilgili sorunların giderilmesinde ve vücuda enerji vermesi gibi olumlu etkilere sahiptir.

Bezelye Kaç Kalori

Bezelye Kaç Kaloridir

Yaklaşık olarak 1 su bardağı kadar bezelye 103 kalori civarındadır. Bezelye yemeğinin içerisine ilave edilen etle birlikte elde edilen kalori oranına 28 kalori fazladan ilave edilmelidir. Etli bezelyenin kalori miktarına oranla zeytinyağlı ile hazırlanan bezelyenin kalori miktarı oranı ise daha düşük olarak 13 kalori ilave edilmelidir. Bu nedenle bezelyenin kalori miktarının daha fazla çoğaltılmaması için yemeğe eklenen yağın aşırıya kaçılmadan en aza indirilmesinin yanı sıra aşırı yağ tüketiminden uzak durmak gereklidir. Bezelye yemeğine veya her hangi bir yemeğe gereğinden fazla yağ ilave edilmesi kalori değerini en üst seviyelere çıkartmaktadır.

]]>
Bezelye Unu https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-unu.html Sat, 24 Nov 2018 13:49:40 +0000 Bezelye Unu; genel olarak günümüzde baklagillerin çocuklara ve bebeklere verilmesi için kuru bezelyeyi öğütülerek un haline getirdikten sonra bebeklere mama olarak verilmektedir. Oldukça etkili yararları olan bezelyenin bebeklere v Bezelye Unu; genel olarak günümüzde baklagillerin çocuklara ve bebeklere verilmesi için kuru bezelyeyi öğütülerek un haline getirdikten sonra bebeklere mama olarak verilmektedir. Oldukça etkili yararları olan bezelyenin bebeklere verilmesi ile birlikte gelişimlerine oldukça faydalı yarar vermektedir. Bezelye unu, genel olarak baklagil familyasından olmakta olan bezelye hakkında kısaca bilgi verecek olursak; bezelye tüketimi ve yetiştirilmesi bakımından dünya genelinde avrupa ülkelerinde özellikle İngiltere de üretimi oldukça yaygın ve yeşil kabuksu yapısı ile içeriğinde nohut büyüklüğünde taze yeşil bezelyeler mevcuttur. Ülkemizde ise bir fasulye ve nohut gibi yaygın olmamakla birlikte son zamanlarda üretimi artmakta olan baklagil çeşididir. Fakat ülkemizde yetiştirilen bezelyeler diğer avrupa ülkelerindeki gibi yeşilimsi olmayarak rengi koyu ve hatta kül rengi olarak çıkarılmaktadır. Bezelyelerin tüketilme metodları ise genel olarak konservelerde ve taze yeşil olarak tüketilmesi ile birlikte kurutularak da direkt olarak veya kurutulmuş bezelyeleri öğütülerek unu elde edildikten sonra da tüketilmektedir. Bezelye unu ise yetişkinler kendileri için kullanmamakla birlikte bebekleri için mama olarak kullanılmaktadır. İçeriğindeki yüksek lif miktarından kaynaklı olarak uzmanlar tarafından şiddetle önerilmekte ve tüketilmesi ile birlikte oldukça fayda sağlamaktadır. 

Bezelye Unu
Bezelye Unu Faydaları; genel olarak bebeklerin ileri yaş dönemlerinde gelişimlerini tamamlamaları ve özellikle kas yapılarının güçlenmesi ve gelişimi olarak oldukça faydaları arasındadır. Kas yapılarını güçlendirmek için olan lif yapısını en çok içeriğinde barındıran besinler arasındadır. Ve bunun gibi daha bir çok faydalarını maddeler halinde açıklayacak olursak;
 • Bebekler için ilk olarak uykuyu düzene sokmakla birlikte bebeğinizin uyuyamama gibi problemleri ortadan kalkarak gelişimlerini düzenli olarak gerçekleştirmekte olurlar. Ve uyku problemlerinden kaynaklı olarak strese bağlı ağlamalarda son bulacaktır.
 • Bezelye unu faydalarında bebekler için bir diğer faydası ise bebeğinizin iştahını açmaktadır. Buda bebeğinizin bezelye unu tüketmesi ile birlikte diğer besinleri de sorun çıkarmadan tüketmelerini sağlayacaktır. Bu şekilde düzenli olarak gelişimlerini tamamlamada büyük etken yaratacaktır.
 • Bezelye unu bir diğer faydası ise, özellikle bebeklerin mamalarında kullanılmasında yüksek miktarda enerji vermektedir. Bilindiği üzere bebekler genel olarak gün içerisinde oldukça fazla enerji sarf etmektedirler. Bundan dolayı, bünye olarak düşmektedirler. Bezelye unu ile bünyeleri güçlenmekle birlikte aynı zamanda kas yapıların güçlenmesini sağlayacaktır. Buda bebeklerin hızlı bir şekilde gelişimlerini sağlayacaktır.
 • Bezelye unu bir diğer önemli faydası yetişkinlerde olduğu gibi özellikle bebeklerde kansızlık önleyeci ve ileri dönemlerde kan kanseri gibi ciddi sorunlar ile karşılaşmamasını sağlamaktadır. Aynı zamanda vücudun kan değerlerini korumakla birlikte kalp ve damar rahatsızlığı içinde oldukça etkili faydaları vardır.
]]>
Etli Bezelye Yemeği https://www.bezelye.gen.tr/etli-bezelye-yemegi.html Sun, 25 Nov 2018 03:58:04 +0000 Etli Bezelye Yemeği, Baklagillerden olan bezelye ile bir çok yemeği yapılmaktadır. Başlıca çorbalarda, etli yemeklerde, salatalarda ve püre olarak yapılır. Şifa kaynağı ve besleyici bir besindir.  Etli Etli Bezelye Yemeği, Baklagillerden olan bezelye ile bir çok yemeği yapılmaktadır. Başlıca çorbalarda, etli yemeklerde, salatalarda ve püre olarak yapılır. Şifa kaynağı ve besleyici bir besindir. 

Etli bezelye yemeği malzemeler:
 • Yarım kilo taze bezelye( taze bezelye yoksa konserve de olur)
 • 250 gram kuş başı doğranmış et
 • Bir orta boy patates
 • İki adet havuç
 • Bir adet kırmızı biber
 • Bir büyük baş soğan
 • İki diş sarımsak
 • Bir tatlı kaşığı domates, bir tatlı kaşığı biber salçası
 • Tuz
 • Bir çay kaşığı karabiber
 • Bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber
 • İstenilen miktar da sıvı yağ
 • Sıcak su
Etli Bezelye YemeğiYapılışı:
İlk önce bütün malzemeleri hazırlayalım. Bezelyeyi yıkayıp süzelim, soğanları, kırmızı biber ve sarımsakları ince ince doğrayalım. Patatesleri küp küp doğrayalım, havuçları ise daire şeklin de doğrayalım. Bir tencereye etlerimizi alalım. Suyunu salıp çekene kadar pişirelim. Üzerine yağı ekleyelim ve yağ ile bir kavuralım. İçine soğanı, kırmızı biber ve sarımsakları ekleyelim. Bir güzel kavuralım. Daha sonra havuç ve patatesleri ilave edelim, hepsini bir karıştıralım. Salçayı, karabiberi, kırmızı pul biberi ve tuzu ilave edip, 5-10 dakika kavuralım. Son olarak bezelyeleri de koyalım. Sebzelerin üzerini geçecek kadar sıcak su dökelim. Kaynamaya başladıktan sonra ocağı kısalım ve etler pişene kadar pişirelim. Piştikten sonra istediğiniz gibi servis edebilirsiniz. Ancak sıcak yenilirse daha tatlı oluyor.
]]>
Garnitürden Bezelye Yemeği https://www.bezelye.gen.tr/garniturden-bezelye-yemegi.html Sun, 25 Nov 2018 23:45:29 +0000 Garnitürlü bezelye tarifi,  garnitürlü bezelye et yemeklerinin pilavların yanına çok yakışan yemeklerden biridir. Hazır garnitür kullanıldığı için oldukça pratik olarak hazırlanan bir tariftir. Sade etli ya da kıymalı yap Garnitürlü bezelye tarifi,  garnitürlü bezelye et yemeklerinin pilavların yanına çok yakışan yemeklerden biridir. Hazır garnitür kullanıldığı için oldukça pratik olarak hazırlanan bir tariftir. Sade etli ya da kıymalı yapılabilir karnabahar ile de yapılır. Hem lezzetli hem sağlıklı bir yemektir.

Garnitürlü bezelye yapımı için gerekli malzemeler 
 • Bir kavanoz garnitür
 • İki yüz gram kıyma
 • Bir adet kuru soğan
 • Üç dört diş sarımsak
 • Bir yemek kaşığı salça 
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • Bir tatlı kaşığı pul biber
Garnitürden Bezelye YemeğiGarnitürlü bezelye yapılışı, garnitürlü bezelye hem fırında hem tencerede yapılabilen bir yemektir. Yemeğin yapımı için ilk olarak kıymanın kavrulması gerekir. Kıyma bir tencereye alınır ve kavrulmaya bırakılır suyunu çekince yarım çay bardağı sıvı yağ konulur. Üzerine bir adet kuru soğan doğranır. Soğan kavrulunca bir yemek kaşığı salça eklenir. Sarımsaklar iki üç parçaya ayrılarak ilave edilir ardından garnitür yıkanır süzülür ve eklenir tuz ve pul biber de eklenip kısık ateş de yirmi dakika kadar pişirilir ve biraz dinlendirilip servis edilir.
]]>
Bezelye Ekimi https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-ekimi.html Mon, 26 Nov 2018 19:40:24 +0000 Bezelye Ekimi, Bezelye iklim isteği bakımından seçici bir bitkidir. Bezelye serin iklim sebzesidir. Donma noktasına yakın düşük sıcaklıklara dayanıklı bir sebze türüdür. Havaların serin ve nemli olduğu şartla
Bezelye Ekimi, Bezelye iklim isteği bakımından seçici bir bitkidir. Bezelye serin iklim sebzesidir. Donma noktasına yakın düşük sıcaklıklara dayanıklı bir sebze türüdür. Havaların serin ve nemli olduğu şartlarda iyi gelişme gösterir. Yetiştirilme dönemi süresi boyunca sıcaklığın donma noktasının üzerinde olması idealdir. Çimlenme döneminde topraktaki yüksek nem tohumun çürümesine neden olur.

Toprak sıcaklığı 7-8°C civarındayken tohum ekimi yapılır. Bezelye tohumu 2°C'de civarında çimlenir. Gelişme döneminde yüksek sıcaklık ve uzun güneşlenme süresinden hoşlanmaz. Bu dönemde rutubet ve serin ortam gerekir. Gelişme dönemindeki yüksek sıcaklık ve kuraklık bitkinin tüm gücünü yoğun olarak generatif faza kullanılmasına sebep olur. Bitki bodur kalır ve meyveler normal iriliklerine ulaşamaz. Çabuk ve zoraki olgunlaşma sebebiyle verim ve kalitede büyük kayıplar oluşur. 

Bezelye belli bir sıcaklıktan sonra generatif döneme geçer, aksi takdirde vegetatif kalır. Çimlenme için ideal sıcaklıklar 15-18°C arasıdır. Çimlenme ve çiçeklenme arasındaki dönemde günlük ortalama sıcaklığın 15-18°C arasında, çiçeklenme ile olgunluk arasındaki dönemde ise sıcaklığın 18-21°C arasında olması idealdir. Sıcaklığın yüksek olması halinde çiçeklenme süresi kısalır.

Tanelerin olgunlaşma döneminde sıcaklık 30°C üzerine çıkarsa bitkiler zarar görmeye başlar. Haşlanma denilen olay meydana gelir.
Işık yoğunluğu da gelişme ve verim üzerine etkilidir. 15.000 Lux'lük aydınlatmada bitki normal geliştiği halde, daha düşük yoğunlukta çiçek salkımlarındaki çiçek sayısı azalır. Işık yoğunluğu artarsa buna bağlı olarak çiçek sayısı artar.

Uygun Toprak

Toprak isteği bakımından seçicidir. Serin ve yağışlı dönemde yetişen bezelyenin alüviyal ve su tutma kapasitesi yüksek topraklarda gelişimi iyidir. Çimlenme döneminde ıslak ve çok rutubetli topraklarda iyi çimlenmez. Islak toprak gelişmeyi olumsuz etkiler. Gövdenin ve meyvelerin ıslak toprakla temasını önlemek gereklidir.

Erkencilik için kumlu topraklar daha uygundur. Erkenciliğin önemli olmadığı durumlarda yüksek verim ve iyi nitelikli ürün alınabilmesi için iyi draje edilmiş killi topraklar tercih edilmelidir. Düşük pH'lı topraklarda azot ve fosfor alımının azalması nedeniyle tane verimi de azalmaktadır. pH'nın 6.5-7 civarında olması idealdir.
Bezelye Ekimi
Toprak Hazırlığı ve Ekimi

İlkbahar ekimlerinde topraktaki azot tutan bakterilerin ve mikroorganizmaların faaliyetlerini kolaylaştırmak için toprak sonbaharda 20-25 cm derinlikte 1-2 defa sürülerek havalandırılır. Ekim sonbaharda yapılacak ise tarla anız bozumunu sonrasında, ekim öncesinde tekrar sürülmelidir. Toprak iyi işlenmelidir. Hasat makine ile yapıldığında tarla yüzeyinin düzgün olması gerekir. Hem sonbahar hemde ilkbahar ekimlerinde işlenmiş toprak tırmıkla düzeltilerek ekime hazır hale getirilir.

Çapalama

Tohumların çimlendiği ilk hafta içinde büyümeleri çok yavaştır. Bitkiler 4-5 yapraklı olduğu dönemde  kaymak tabakasını kırmak, toprağı havalandırmak, yabancı otları almak ve gerektiğinde seyreltme yapmak amacı ile birinci çapa yapılır. İlk çapa çok yüzeyden yapılmalı ve köklere zarar verilmemelidir. Bitkiler 25-30 cm boya ulaştıklarında(yaklaşık 20 gün sonra) ve yabancı otların fazlalaştığı dönemde ikinci çapa yapılır. Bu çapa ile bitkiler boğaza kadar doldurulur. İkinci çapa zamanı genellikle çiçeklenmeden önceki dönemdir. 
]]>
Etli Bezelye https://www.bezelye.gen.tr/etli-bezelye.html Tue, 27 Nov 2018 02:22:39 +0000 Etli bezelye  özellikle kış aylarında  tercih edilen bir yemek çeşididir. Bunun için konserve bezelye  yahut dondurucuya şoklanıp konmuş bezelyeler kullanılır. Bezelyenin ömrü kısadır. Taze olarak satı Etli bezelye  özellikle kış aylarında  tercih edilen bir yemek çeşididir. Bunun için konserve bezelye  yahut dondurucuya şoklanıp konmuş bezelyeler kullanılır. Bezelyenin ömrü kısadır. Taze olarak satın alınıp tüketilmesi çok kısa bir süreye sahiptir. Bu sebeple  sair  zamanlarda konserve  yahut dondurulmuş hali tercih edilir. Bezelye yemeğinin vazgeçilmez sebzeleri havuç ve patatestir. Bunun yanı sıra etli pişirilmek istendiğinde sebzelerle beraber çabuk pişecek et tercih edilmelidir. Eğer kemikli et tercih edilmişse önceden haşlanıp kavrulmasında fayda vardır. Etli bezelye yemeği tencerede pişirildiği gibi fırında da pişirilir. Fırında pişirilen bezelye yemeğine  dana-kuzu eti yerine tavuk eti de yakışır.

Etli BezelyeEtli bezelye için gerekli malzemeler:
 • Yarım kilo bezelye
 • 250 gr kuşbaşı et
 • 2 adet orta boy  patates
 • 1 adet havuç
 • 1 adet kuru soğan
 • 2 yemek kasığı domates salçası
 • 3 yemek kasığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kasığı kırmızı toz biber
 • Yeteri miktarda tuz ve su

Etli bezelyenin yapılışı:

Bezelyeler eğer taze ise ayıklanıp yıkanır. Buzluktan çıkarılmışsa süzgece  konup üzerinden soğuk su geçirilir. Soğanlar soyulur, yemeklik olacak şekilde küçük küçük doğranır.  Yemek yapılacak tencereye sıvı yağ konur. Soğanlar kavrulmaya başlanır. Soğanlar pembeleşmeye başladığında kuşbaşı şeklinde doğranmış etler tencereye ilave edilip kavrulmaya devam edilir. Havuç ve patatesler  istenilen büyüklükte  küp küp doğranır. Kavrulan etlerin üzerine konur. Sebzeler  de et ile bir müddet kavrulur. 2 yemek kaşığı domates salçası, tuz ve pul biber tencereye eklenir ve karıştırılır. En son bezelyeler de ilave edilip  3 su bardağı kadar sıcak su konur. Kaynamaya başladığında ocağın ateşi kısılır ve 25 dakika kadar pişirilir.


]]>
Fırında Tavuklu Bezelye https://www.bezelye.gen.tr/firinda-tavuklu-bezelye.html Tue, 27 Nov 2018 08:42:31 +0000 Fırında tavuklu bezelye, evinizde rahatlıkla yapabileceğiniz kolay, güzel bir tariftir. Tarifi kendinizi kendiniz geliştirebileceğiniz içine başka malzemeler de ekleyebileceğiniz bir yemek çeşitidir.  Fırında tavuklu bezelye, evinizde rahatlıkla yapabileceğiniz kolay, güzel bir tariftir. Tarifi kendinizi kendiniz geliştirebileceğiniz içine başka malzemeler de ekleyebileceğiniz bir yemek çeşitidir. 

Fırında Tavuklu Bezelye İçin Malzemeler:
 • 5-6 adet tavuk incik
 • 4 adet patates
 • 1 adet havuç
 • 1 adet kuru soğan
 • 2 adet domates 
 • 3 adet sivri biber
 • 1 su bardağı bezelye
 • Salça
 • Tuz 
 • Karabiber
 • Pul biber 
 • Kekik
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
Fırında Tavuklu BezelyeHazırlanışı: Tavuk incikleri ilk olarak yıkayalım. Daha sonra yemeği yapacağımız kabın ortasına yerleştirelim. Patatesleri soyup iri dilimler haline getirelim. Ve tavuk înciklerin yanlarına dizelim. Havuçalar içinde aynı işlemi uygulayalım.  Onların üzerine soğan ve bezelyeleri de koyalım. Fırın kabımızdaki malzemelerin üzerine baharatlarımızı yani tuz, karabiber, pul biber, kekik de ilave edelim. Sevdiğiniz başka baharatlar varsa ekleyebilirsiniz.baharatlar eklendikten sonra sıcak su ile salçayı karıştıralım ve içerisine sıvı yağı koyalım. Fırın kabındaki malzemelerin üzerine dökelim. Daha sonra sivri biber ve domateslerle diğer malzemelerin üzerini süsleyelim. Üzeri kürdanla delinmiş alüminyum folyo ile fırın kabındaki malzemelerin üzerini kapatalım. 200 derece fırında pişirilem. Tavuk ve patateslerin pişip pişmediğini çatal yardımıyla anlayabiliriz. Yemeğiniz piştikten sonra fırın kabınızdaki alüminyum folyoyu kaldırarak 5 dakika tekrar yemeğinizi fırına atın. Bu işlemi tekrar yapmanızdaki amaç tavuklarınızın üstü kızarması içindir. Yemeğiniz hazır. Afiyet olsun..
]]>
Bezelye Patates Yemeği https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-patates-yemegi.html Wed, 28 Nov 2018 00:15:23 +0000 Bezelye Patates Yemeği,  bezelye yemeğinin içine bence en çok yakışan sebzelerden biridir patates. Bezelye yaparken mutlaka ama mutlaka patates koymanızı tavsiye ederim. Şimdi gelin tarifimize geçelim. Malz Bezelye Patates Yemeği,  bezelye yemeğinin içine bence en çok yakışan sebzelerden biridir patates. Bezelye yaparken mutlaka ama mutlaka patates koymanızı tavsiye ederim. Şimdi gelin tarifimize geçelim. 

Malzemeler
 • 3 su bardağı bezelye
 • 2 adet patates (küp küp doğranacak)
 • 1 adet sivri biber
 • 2 adet havuç
 • 2 adet domates
 • 1-2 adet soğan
 • 1-2 kaşık salça  ( biber veye domates fark etmez hatta karıştırırsanız daha lezzetli olur)
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 5 su bardağı su
 • 1 adet tavuk bulyon  (olması şart değil)
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Yarım çay kaşığı karabiber
 • Yarım çay kaşığı pul biber
Bezelye Patates Yemeği
Hazırlanışı:

Yemeği yapacağınız tencereye sıvı yağı koyun. İçine küp küp doğradığınız soğanları atın ve kavurun. Üzerine salçayı koyup bir kez daha kavurun. Daha sonra patatesleri atın. Biber ve domatesleri atın tekrar kavurun. Kavrulduktan sonra eğer bezelyeleriniz taze ise 2-3 dakika onları da diğer malzemelerle kavurun, konserve ise 1 defa içinde çevirin yeterli olacaktır. Daha  sonra 5 su bardağı suyu ekleyin ve içine baharatları yani  tuz,karabiber,pul biber  ve tavuk bulyonu atın ve tencerenin kapağını kapatın. Bezelyeler pişene kadar  yemeğinizin altını söndürmeyin. Yemeğiniz hazır. Afiyet olsun.
]]>
Bezelye Çorbası https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-corbasi.html Wed, 28 Nov 2018 15:12:04 +0000 Bezelye çorbası: oldukça lezzetli olan bezelye çorbası özellikle kış aylarında insana çok iyi gelmektedir.Malzemeler:500 gram bezelye1 adet patates1 adet soğan Bezelye çorbası: oldukça lezzetli olan bezelye çorbası özellikle kış aylarında insana çok iyi gelmektedir.

Malzemeler:
 • 500 gram bezelye
 • 1 adet patates
 • 1 adet soğan
 • 5 su bardağı su
 • Tereyağ
 • 1 yemek kaşığı un 
 • 100 ml krema
 • Tuz 
 • Karabiber
 • Pul biber
 • Dereotu
Bezelye Çorbası
Hazırlanışı:
Patates ve soğanı iri iri doğrayıp tencereye atalım üzerine bezelyeleri koyduktan sonra su ilave edip sebzeler yumuşayana kadar pişirelim. Sebzeler piştikten sonra blenderden  geçirelim iyice pürüzsüz olana kadar. Tencere de teryağını eriterek üzerine un ilave edelim rengi sararıncaya kadar kavuralım. Üzerine bezelyeli karışımı ekleyip kaynamaya bırakalım. Kaynadıktan sonra üzerine krema ilve edip ocaktan alalım. Üzerine tuz,karabiber ve pul biberleri atalım ve servis kaselerine koyalım üzerine de dereotunu yerleştirelim. Yemeğiniz hazır. Afiyet olsun..
]]>
Bezelyenin Faydaları https://www.bezelye.gen.tr/bezelyenin-faydalari.html Wed, 28 Nov 2018 22:21:25 +0000 Bezelyenin faydaları çok uzun zamanlardan beri araştırmacıların önemli araştırma konuları arasında olmuştur. Bezelye, bilindiği gibi baklagiller ailesi içerisinde bulunmaktadır. Özellikle doğal bir bitki olması nedeni ile bez Bezelyenin faydaları çok uzun zamanlardan beri araştırmacıların önemli araştırma konuları arasında olmuştur. Bezelye, bilindiği gibi baklagiller ailesi içerisinde bulunmaktadır. Özellikle doğal bir bitki olması nedeni ile bezelyenin çok şaşırtıcı ve beklenmedik faydaları bulunmaktadır. Günümüzde tüketimi oldukça fazla olan bezelyenin böylesine tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Hatta sakıncasının olmamasının yanı sıra bezelyenin bol bol tüketilmesi ile insan vücudu gerekli vitaminleri aldığı için birçok faydası bulunmaktadır. Hemen her yaştaki insanın rahatlıkla tüketebileceği bezelye oldukça yumuşak bir bitki olduğu için yemekleri de bir o kadar yumuşak olur. Bu nedenle sizlerde bol bol bu bitkiyi tüketebilirsiniz. Bezelyenin faydaları vücudunu geliştirmek amacı ile spor yapan insanlar için çok büyük etkiler yapabilmektedir. Bu durumun nedeni ise bezelye içerisinde bulunan protein miktarının yüksek olmasıdır. Bezelyenin bol bol tüketilmesi ile vücut için gereken proteini elde edeceğiniz için oldukça yüksek enerji ile spor yapabilirsiniz. Bu nedenle diyebiliriz ki protein kazanmak istiyorsanız bol bol bezelye tüketebilirsiniz. Bu durumun yanı sıra bezelyenin faydaları aynı zamanda kalorisinin düşük olması nedeni ile de çok etkiler göstermektedir. Öyle ki bir bardak haşlanmış bezelyede 134 kalori bulunmaktadır. Bu nedenle sizlerde kilo vermek istiyorsanız bezelye yiyerek diyetinize devam edin. Bezelyenin çok fazla kilo aldırmadığını göreceksiniz. 

Bezelyenin faydaları arasında günümüzde özellikle ileri ki yaşlarda olan insanlarda görülen kolesterol sorunları üzerinde de çok büyük faydalar göstermektedir. Çünkü bezelye uzun süreler boyunca tüketildiğinde çok büyük faydalar göstererek insanlardaki kolesterolün hızlı bir bir düşüş göstermesini sağlamaktadır. Bu nedenle diyebiliriz ki yüksek kolesterolü olan insanlar bu besini tüketerek sağlık açısından korunabilirler. Bezelyenin faydaları arasında birde içerisinde bulunan C vitamini dikkat çekmektedir. Genellikle bu tip maddelerde çok fazla C vitamini gözlenmez. Fakat bezelye farkını koyarak içerisinde C vitamini barındırmaktadır. Bu nedenle bezelyenin insan vücudunda birçok faydasının olduğu söylenebilir. Özellikle soğuk kış hastalıklarından korunmak için bol C vitamini almak için bezelye tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra C vitamini sayesinde çok daha enerjik bir şekilde işlerinizi yapabilirsiniz. Yine bu vitamin sayesinde vücuttaki enfeksiyonlar çok hızlı bir şekilde öldürülür ve bu sayede kişi hastalıklardan çok daha rahat bir şekilde korunabilir. İçerdiği farklı maddeler sayesinde yaşa bağlı olarak ortaya çıkan ve önemli göz hastalıklarından biri olan katarakt problemine neden olmaktadır. Bu nedenle göz sağlığı için bol bol bezelye tüketerek bu mükemmel bitkinin faydaları ile sizlerde daha sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz. 

Bezelyenin Faydaları
Bezelyenin diğer faydalarını biraz daha kısa bir şekilde sayacak olursak;
 • Bezelye lif içeriği nedeni ile son derece yüksek oranda lif barındıran bir bitkidir. Bu nedenle daha güçlü bir beslenme yapabilirsiniz. İçerisinde bulunan lifler sayesinde sindirime de yardımcı olarak kabızlık sorunlarına çok hızlı bir şekilde etki eder.
 • İçeriğinde çok yüksek oranda nişasta bulunmaktadır. Bu nedenle iyi bir vücut geliştirme besinidir. Spor öncesi tüketildiğinde çok büyük etkiler göstermektedir.
 • Bezelyenin faydaları arasında önemli bir yeri olan enerji verici özelliği de söylenmeden olmaz. Oldukça büyük etkiler ile kişilerde enerji sağlamaktadır. 
 • Son olarak bezelye içerisinde bulunan vitamin ve mineraller mükemmel bir antioksidan özelliği göstererek muhteşem bir özellik göstermektedir. Bu sayede birçok kanser sorunu önceden önlenebilir. 
]]>
Kıymalı Bezelye https://www.bezelye.gen.tr/kiymali-bezelye.html Thu, 29 Nov 2018 09:36:21 +0000 Kıymalı Bezelye, hemen hemen her mevsim rahatlıkla temin edilerek pişirilebilen bezelye yaz aylarında taze olarak tüketilebilirken kış aylarında ise konserve veya yaz aylarında dondurucularda saklanarak tıpkı yaz ayl Kıymalı Bezelye, hemen hemen her mevsim rahatlıkla temin edilerek pişirilebilen bezelye yaz aylarında taze olarak tüketilebilirken kış aylarında ise konserve veya yaz aylarında dondurucularda saklanarak tıpkı yaz aylarında olduğu gibi taze taze tüketilebilir. Özellikle bezelye sebzesinin lif oranı oldukça yüksektir ve iyi bir iştah açıcı olduğu da bilinmektedir. Ayrıca bezelye uykusuzluk problemlerini ortadan kaldırarak düzenli bir uyku sağlarken karaciğer sağlığına da etkilidir. Bezelye pek çok alternatifi olan bir sebze niteliğindedir. Bu nedenle ana yemek olarak pişirilmesinin yanı sıra her tür pilava uyum sağlayan ve yanına yakışan bezelye yemeğini etli, kıymalı, tavuklu ve köfteli olarak pişirilebilir. Aynı zaman da salata ve meze çeşitlerinde garnitür olarak da sıklıkla kullanılan bir sebzedir.

Kıymalı Bezelye İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 kg bezelye
 • 250-300 gr kadar orta yağlı kıyma
 • 1 adet orta irilikte kuru soğan
 • 1 adet orta irilikte havuç
 • 1 adet orta irilikte patates
 • 1 adet domates
 • 1 çorba kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 2- 3 adet yeşil biber
 • Yarım bağ dereotu
 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı kırmız pul biber
 • Yeteri kadar karabiber
 • Yeteri kadar tuz
Kıymalı Bezelye

Kıymalı Bezelye Hazırlanışı

Kıymalı bezelye yemeği hazırlığımıza ilk olarak bezelyeleri taze ise ayıklayarak başlayalım. Ayıklanan bezelyeleri su içine aldıktan sonra yemek tenceremizi ocağa alarak içine 2 çorba kaşığı tereyağını ilave ederek kısık ateşte yağın erimesini sağlayalım. Ardından eriyen yağın üzerine 250 gr orta yağlı kıymamızı ilave ederek etler bıraktıkları kendi sularını çekinceye kadar kavurmaya devam edelim. Kıymamız kavrulurken bizde yemeğimizin sebzelerini hazırlayalım. Soğan, patates, havuç ve domateslerin kabuklarını soyduktan sonra öncelikle kuru soğanı ince yemeklik doğrayarak kavrulmakta olan etlerin üzerine ilave ederek soğanlar pembeleşinceye kadar kavuralım. Kavrulmakta olan soğanların üzerine 1 çorba kaşığı kadar domates salçası ve 1 tatlı kaşığı biber salçası ekleyerek salçaları da ezerek kavuralım. Ardından salçaların üzerine yemeklik doğranmış yeşil biberleri ekleyip birkaç dakika kadar kavurduktan sonra kabukları soyularak yemeklik doğranmış domatesleri ilave ederek domatesler diriliklerini kaybedinceye kadar kavurmaya devam edelim.

Daha sonra kavrulmakta olan harcın üzerine kabukları soyularak küp şeklinde doğranmış patates ve havuçları ekleyip karıştırdıktan sonra ayıklanmış bezelyelerin suyunu süzdürerek tencereye ilave edelim. Ardından kavurma işlemine 5-10 dakika kadar daha devam ederek üzerine yeteri kadar karabiber tuz ilavesiyle birlikte bezelyelerin üzerini 2 parmak aşacak kadar sıcak su ekleyip bezelye yemeğimizi kısık ateşte pişmeye bırakalım. Kıymalı bezelye yemeğimiz 35- 40 dakika içinde pişmiş olacaktır. Verilen sürenin sonunda yemeğimizin pişip pişmediğini ve su miktarını kontrol ettikten sonra tencereyi ocaktan alalım. Yemeğimizin üzerine incecik kıyılmış yarım demet dereotunu ilave edip karıştırdıktan sonra pilav eşliğinde sıcak sıcak kıymalı bezelye yemeğimizi servise sunalım. Afiyet olsun...
]]>
Bezelye Yetiştiriciliği https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-yetistiriciligi.html Thu, 29 Nov 2018 23:49:29 +0000 Bezelye yetiştiriciliği, bezelye baklagiller içinde önemli bir sebzedir. İçeriğindeki karbonhidrat, protein, A, B, D vitaminleriyle beslenmede önemli bir yere sahiptir. Farklı türleri olan bezelyenin, 30-40 cm boylarında olan bodur Bezelye yetiştiriciliği, bezelye baklagiller içinde önemli bir sebzedir. İçeriğindeki karbonhidrat, protein, A, B, D vitaminleriyle beslenmede önemli bir yere sahiptir. Farklı türleri olan bezelyenin, 30-40 cm boylarında olan bodur türleri de vardır. Bunlar toprağa yayılarak ürün verir. Sırık bezelye de gövdeden çıkan sürgünlerle tırmanıcı türdendir. Bazılarında sadece taneler tüketilirken, bazılarında bezelyeler kabuklarıyla birlikte yenebilir.

İklim ve toprak isteği

Bezelye iklim olarak serin bölgeleri sever. Donma noktasına kadar düşük ısıya dayanabilir. Serin ve nemli bölgelerde daha iyi gelişirken, sıcak ve kuru bölgeleri fazla sevmez. Yetiştirilirken sıcaklık donma noktasının üstünde olması uygundur. Çimlenme sürecinde toprakta olan yüksek nem tohumu çürütebilir.

Bezelyede tohum ekiminde toprak sıcaklığı 7-8 derece olması gerekir. 2 derecede tohumun çimlenmesi mümkün olsa da, oldukça yavaş çimlenir. Çimlenme ile çiçeklenme döneminde sıcaklığın yaklaşık 15-18 derece olması, çiçeklenme ve olgunluk dönemi arasında 18-21 derece olması en uygunudur. Sıcaklık fazla olursa çiçeklenme kısa sürede olur. Çiçeklenme ve olgunluk arasında sıcaklık 10 dereceye düşerse bezelyenin daneleri olgunlaşmaz. Gelişme sürecinde sıcaklığın yüksek olması, uzun süre güneş alması uygun olmaz. Bu süreçte bezelye rutubet ve serin bir ortam arar. Yüksek sıcaklık ve kurak bir süreç bitkinin daha fazla güç harcamasına yol açar. Bu bezelyenin bodur kalmasına, meyvelerin yeteri kadar irileşmemesine neden olur. Hızlı ve zorunlu olgunlaşma yüzünden, bitkinin veriminde ve kalitesinde kayıplar yaşanır.

Bezelye Yetiştiriciliği
Bezelyenin gelişiminde ve veriminde ışık yoğunluğunun önemi büyüktür. Çiçek sayısının artması için, ışık yoğunluğu fazla olmalıdır. Serin ve yağışlı bir dönemde yetiştirildiğinden, su tutma kapasitesi fazla olan, alüvyal topraklarda daha iyi gelişir. 

Bezelye ekimi

Toprak ekimden önce sonbaharda 20-25 cm derinlikte olacak şekilde 1-2 defa sürülür. Toprak düzeltilerek ekim için uygun hale getirilir. Tohumların ekimi iklim koşullarına göre yapılır. Erkenci ve yarı erkenci türleri Şubat ayı başından, 15 Mart'a kadar, yarı erkenci ve geçici türler Nisan ayı başına kadar, sıcağa dayanıklı olan türlerde 15 Nisan'dan itibaren ekilebilir.

Bezelyenin ekim şekli, ekim aralıkları türlerinin özelliklerine, işletme büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Tohumun ekim derinliği yaklaşık 3-5 cm kadardır. Bezelyenin yetiştirme dönemindeyken düzenli yağış alan, yağmurlama sulama yapılan alanlarda düze ekim uygundur. Bezelye sırık türden olursa, masuralara ekim yapılması gerekir. Yerde yetişen bodur türlerde düz alana mibzer ile ekilmelidir. Düze ekilecek tohumlarda sıraların arası 30-40 cm olmalı, sıra üzeri 5-10 cm aralıklı olmalıdır. Sırık bezelyede sıra arası 50-80 cm arası, sıra üzeri de 15-25 cm arasında olmalıdır.

Bezelye toprak yüzeyine çıktığında, ilk hafta oldukça yavaş büyür. Bitki 4-5 yapraklı olduğunda, toprağın havalandırılması, kaymak tabakanın kırılması, yabancı otların temizlenmesi amacıyla ilk çapa yapılır. Bu yüzeysel olur ve köklere zarar verilmez. Bundan 20 gün sonra bezelyeler 25-30 cm boylanınca, yabancı otlar için ikinci çapa yapılır. Bu çiçeklenmeden önce yapılmalıdır. Bu şekilde iki çapa yapılması bezelye yetiştiriciliğinde yeterli olur. Sırık bezelye yetiştiriciliğinde ikinci çapayla birlikte herek verme uygulaması yapılmalı. Bunlar bitkinin rüzgardan zarar görmesine engel olur. Bezelye yetiştiriciliğinde çiftlik gübresi kullanılmamalıdır. Sonbaharda ekilen bezelyeler de yağışlar olacağından sulamaya gerek yoktur. İlkbaharda hava koşullarına göre sulama gerekebilir. Çiçeklenme öncesinde ve meyveden sonra en az 2 defa sulama olmalıdır. Olgunlaşan bezelyeler 2-3 günde hasat edilmelidir.
]]>
Bezelye Yemeği https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-yemegi.html Fri, 30 Nov 2018 01:06:32 +0000 Bezelye yemeği, genellikle etli, köfteli, tavuklu pişirilir. Bezelye derin dondurucuda rahatlıkla saklanabildiği için, yaz kış bu yemeği pirime şansına sahipsiniz. Kışın bile tazeliğinden ödün vermez. İçeriğindeki lif oran Bezelye yemeği, genellikle etli, köfteli, tavuklu pişirilir. Bezelye derin dondurucuda rahatlıkla saklanabildiği için, yaz kış bu yemeği pirime şansına sahipsiniz. Kışın bile tazeliğinden ödün vermez. İçeriğindeki lif oranı yüksek sebzelerden olan bezelyenin iştah açıcı özelliği olduğu gibi, uykuyu düzenler ve ruh halini düzeltir. Özellikle kan şekerini düzenleyici etkisiyle, diyabet hastalarına da tavsiye edilir. Ancak aşırı tüketimi yapılmamalıdır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı yararlı, kanserden koruyucu, karaciğere faydalı bir sebzedir. Hem bezelye yemeği olarak, hem de yemeklerin yanında garnitür olarak, pilavlarda ara malzeme olarak kullanılabilir. Bizlerde hazırladığımız bezelye yemeğini etli olarak verdik. Birlikte yemeğimizi yapmaya başlayabiliriz. Hepinize kolay gelsin.

Bezelye yemeği için gerekli malzemeler (Etli)
 • 1 kg taze bezelye ya da dondurulmuş bezelye
 • 1 adet orta boy havuç
 • 1 adet orta boy patates
 • 1 adet kuru soğan
 • 2 adet domates
 • 300 gram kuzu but eti
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 adet yeşil biber
 • Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı
 • Yarım demet dereotu
 • Yeterince tuz ve karabiber
Bezelye yemeği yapılışı

Bezelyeleri taze olarak kullanacaksanız, kabuklarını ayıklamalısınız. Ayıklama sırasında kabukların taze olanlarını da içine koyabilirsiniz. Daha sonra bezelyeleri yıkayın ve suyun içine koyun. Eğer dondurulmuş bezelye kullanacaksanız, derin dondurucudan çıkarın. Bunu erimeden pişireceğiz.

Bezelye Yemeği
Şimdi yemeği yapacağınız tencereye kuru soğanı yemeklik doğrayın, yeşil biberi de doğrayın. Havucu soyarak, bunu yuvarlak içine doğrayın. Zeytinyağını koyarak, malzemeleri sotelemeye başlayın. Kuzu etini kuşbaşı doğrayıp, içine atın. Etle birlikte kavurmaya devam edin. But eti kullandığınızda etin pişmesinde sorun yaşamazsınız. Kavurma işlemi bitince içine domates salçasını ilave edin. Salçanın kokusu çıkıncaya kadar kavurun. En son domatesleri küçük doğrayıp tencereye koyun. Bu aşamada tuz ve karabiberi de ilave edin. İç malzeme biraz piştikten sonra, içine bezelyeleri koyabilirsiniz. Biraz karıştırarak piştikten sonra, bezelye yemeğinin suyunu ilave edin. Suyun miktarı bezelyeleri az miktar geçsin. Ocağın altını kısarak yemeğin pişmesini bekleyin. Yaklaşık yarım saat içinde yemeğiniz pişecektir. Daha sonra bezelye yemeğinin üzerine dereotunu ince kıyarak koyun. Dereotu her türden bezelye yemeğine konulmalıdır. Zira oldukça yakışmaktadır. Bir de bezelye yemeği pişirdiğinizde yanında pilav yapmanızı tavsiye ederiz. Konuklarınıza pilavla birlikte bezelye yemeğini ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Patatesli Bezelye Yemeği https://www.bezelye.gen.tr/patatesli-bezelye-yemegi.html Fri, 30 Nov 2018 19:31:11 +0000 Patatesli bezelye yemeği, hem besleyici hem de yapımı kolay olan yemek tariflerinden biridir. Yapımı kolay ve pratik olan bir yemektir. Pirinç ve bulgur pilavının yanına çok yakışan bir yemektir. İster fırında ister tencere de r Patatesli bezelye yemeği, hem besleyici hem de yapımı kolay olan yemek tariflerinden biridir. Yapımı kolay ve pratik olan bir yemektir. Pirinç ve bulgur pilavının yanına çok yakışan bir yemektir. İster fırında ister tencere de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bezelyeyi konserve veya taze olarak kullanabilirsiniz mevsimi ise taze bezelye tercih edilmelidir. 

Patatesli bezelye yemeği yapımı için gerekli malzemeler
 • Yarım kilo bezelye
 • İki adet patates
 • İki yüz gram kuşbaşı et
 • Bir adet kuru soğan 
 • Bir tatlı kaşığı tuz
 • Bir yemek kaşığı salça 
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
Patatesli Bezelye YemeğiPatatesli bezelye yemeği yapılışı, yemeğin yapımı için öncelikle iki yüz gram kuşbaşı et bir tencereye alınır ve üzeri hafif geçinceye kadar su konulur. Et haşlanmaya bırakılır. Aksi halde et ve bezelye aynı anda tencereye alınırsa etler pişene kadar bezelyeler dağılır. Et pişerken kullanılacak olan bezelye taze bezelye olacak ise ayıklanır konserve kullanılacak ise yıkanır ve süzülür bir kaba alınır. Bir tencereye yarım çay bardağı sıvı yağ konulur ve ocağa alınıp altı açılır. Bir adet kuru soğan soyulur ve küçük küçük doğranır ve tencereye eklenir ve soğan pembe renk alıncaya kadar kavrulur ve patatesler de soyularak küp küp doğranır ve tencereye alınır ve hafif kızartılır. Ardından bir yemek kaşığı salça eklenir ve salça da kavrulunca yıkanıp süzülen bezelye ilave edilir. Daha önceden haşlanan et de tencereye alınır biraz kavrulunca üzerine iki su bardağı su eklenir tuzu atılır ve yaklaşık yirmi dakika kadar pişirilir ve ocağın altı kapatılır. On on beş dakika kadar dinlendirilir ve ardından servis edilir.
]]>
Fırında Etli Bezelye https://www.bezelye.gen.tr/firinda-etli-bezelye.html Sat, 01 Dec 2018 08:06:59 +0000 Fırında etli bezelye, fırın da etli bezelye yemeği lezzetli ve besleyici bir yemek çeşididir. Fırında yapıldığı için çok daha lezzetli pratik olur. Pilavların yanına çok yakışan bir yemektir. Kimi insanlar damak tadına gö Fırında etli bezelye, fırın da etli bezelye yemeği lezzetli ve besleyici bir yemek çeşididir. Fırında yapıldığı için çok daha lezzetli pratik olur. Pilavların yanına çok yakışan bir yemektir. Kimi insanlar damak tadına göre farklı sebzeler de içerisine ekleyebilir kimi ise sadece bezelye et kullanarak yapar.

Fırında etli bezelye yapımı için gerekli malzemeler
 • Yarım kilo bezelye 
 • İki yüz elli gram kuş başı et
 • Bir adet kuru soğan
 • Bir yemek kaşığı domates salçası
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • Tuz
Fırında Etli Bezelye
Fırında etli bezelye yapımı, fırında bezelye için öncelikle kuşbaşı etler bir tencere de haşlanır. Et haşlanınca içerisine yarım çay bardağı sıvıyağ tuz eklenir ve bir adet soğan doğranır ve kavrulur. Soğan kavrulunca üzerine bir yemek kaşığı salça eklenir ve o da kavrulunca bezelyeler eklenir bir çay bardağı su ilave edilir ve suyu çekene kadar pişirilir ardından fırın tepsisine alınır ve yüz seksen derece de yirmi dakika kadar pişirilir ve ardından sıcak sıcak servis edilir.
]]>
Taze Bezelye https://www.bezelye.gen.tr/taze-bezelye.html Sat, 01 Dec 2018 16:51:11 +0000 Taze Bezelye, taze yeşil kabuğu ile taneleri yada sadece  taneleri yenilen baklagiller familyasından ilkbahar ve yazın görülen sebzeye verilen isimdir. Gövdesi çok uzun ve ince, beyaz  çiçekler açan, tanesi yuvarlak ve yeşil ola Taze Bezelye, taze yeşil kabuğu ile taneleri yada sadece  taneleri yenilen baklagiller familyasından ilkbahar ve yazın görülen sebzeye verilen isimdir. Gövdesi çok uzun ve ince, beyaz  çiçekler açan, tanesi yuvarlak ve yeşil olan bu bitki bir kılıf içine dizilmiş gibi kabuğunda sıralı bir halde durmaktadır. Bezelye çok eski çağlardan buyana yetiştirilmektedir. Ana vatanı Avrupa ve Batı Asya olan sebzenin ilk ve orta çağlarda, Orta Avrupa ve Kuzey Avrupa'da yetiştirilirken XI. yüzyılda İngiltere de geniş ölçüde yetiştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde ise dünyanın birçok yerinde yetiştirilebilmektedir. Türkiye'de başka sebzeler ve fasulye kadar olmamakla birlikte bol miktarda yetiştirilmektedir. Bezelye nişasta, lif, antioksidan, karoten ve protein oranı yüksek sebzelerdendir. Bezelye deki C vitamini  diğer baklagillere göre daha fazladır. İçeriğinde bulunan C vitaminin yanı sıra  A vitamini, B vitamini, demir, fosfor ve potasyum gibi mineralleri de barındırmaktadır.

Taze Bezelye
Taze Bezelye;  Bezelye lif yönünden zengin olmasından dolayı  kalp damar hastalıkları yönünden koruyucudur ve kan şekerini dengeleyici bir etkiye sahiptir. Kolayca çözümlenebilen çeşitli lif maddelerini çok miktarda içerdiğinden, özellik ile kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürücü etki ile, kalp krizi geçirme riskini de azaltmaktadır.  Yüksek orandaki lif, midede uzun süre kalır. Böylece kandaki şeker düzeyinin artma ve azalma eğilimini bir düzene sokarak bedenin enerji düzeyini sabit tutmaktadır. Ürik asit yönünden zengin bir besin olduğu için özellik ile kan ürik asit değerleri yüksek olan bireylerin sıklıkla tüketmemesi gereken besinler dendir. Yüksek oranda B1 vitamini içeren bezelye, uykuyu da düzene sokmaktadır. İştahı açıcı ve insanın ruhsal durumunu düzelterek neşeli olmasını sağlamaktadır. Bezelye kansızlık ve kan kanserine karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. Karaciğerin çalışmasını düzene sokan bu sebze bağırsak kanseri riskini de azaltmaktadır. Bezelye taze olarak tüketildiğinde bağırsakları çalıştırarak kabızlığı giderici özelliğe sahiptir. Kasların gelişmesine ve yenilenmesine yardımcı olur ve kemik gelişimini destekleyicidir. Taze bezelye olarak pişirileceği zaman su oranı yüksek olduğu için önceden bir işlem yapılmasına gerek yoktur . Direk pişirilmektedir. Tanelerinin farklı yemekleri olabileceği gibi kurutularak, konservesi yapılarak, dondurularak da saklanabilmektedir.
]]>
Bezelye Besin Değerleri https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-besin-degerleri.html Sun, 02 Dec 2018 15:38:32 +0000 Bezelye Besin Değerleri,  taze yeşil kabuğu ile taneleri yada sadece  taneleri yenilen baklagiller familyasından ilkbahar ve yazın görülen sebzeye verilen isimdir. Gövdesi çok uzun ve ince, beyaz  çiçekler açan, tanes Bezelye Besin Değerleri,  taze yeşil kabuğu ile taneleri yada sadece  taneleri yenilen baklagiller familyasından ilkbahar ve yazın görülen sebzeye verilen isimdir. Gövdesi çok uzun ve ince, beyaz  çiçekler açan, tanesi yuvarlak ve yeşil olan bu bitki bir kılıf içine dizilmiş gibi kabuğunda sıralı bir halde durmaktadır. Bezelye çok eski çağlardan buyana yetiştirilmektedir. Ana vatanı Avrupa ve Batı Asya olan sebzenin ilk ve orta çağlarda, Orta Avrupa ve Kuzey Avrupa'da yetiştirilirken XI. yüzyılda İngiltere de geniş ölçüde yetiştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde ise dünyanın birçok yerinde yetiştirilebilmektedir. Türkiye'de başka sebzeler ve fasulye kadar olmamakla birlikte bol miktarda yetiştirilmektedir. Bezelye nişasta, lif, antioksidan, karoten ve protein oranı yüksek sebzelerdendir. Bezelye deki C vitamini  diğer baklagillere göre daha fazladır. İçeriğinde bulunan C vitaminin yanı sıra  A vitamini, B vitamini, demir, fosfor ve potasyum gibi mineralleri de barındırmaktadır.

Bezelye Besin Değerleri, 100 gram için şöyle sıralanabilir; 84 kalori, 6,3 gram protein, 14.4 gram karbonhidrat, 0,4 gram yağ, 2 gram lif, 116 miligram fosfor , 26 miligram kalsiyum, 1.9 miligram demir, 2 miligram sodyum, 316 miligram potasyum, 35 miligram magnezyum, 0.7 miligram A vitamini, 0.35 miligram B 1 vitamini, 0.14 miligram B 2 vitamini, 2.9 miligram B 3 vitamini, 0,16 miligram B 6 vitamini, 35.5 miligram folik asit, 27 miligram C vitamini ve 2.1 miligram E vitamini.  

Bezelye Besin Değerleri
Bezelye lif yönünden zengin olmasından dolayı  kalp damar hastalıkları yönünden koruyucudur ve kan şekerini dengeleyici bir etki göstermektedir. Kolayca çözümlenebilen çeşitli lif maddelerini çok miktarda içerdiğinden, özellik ile kanda bulunan  kötü kolesterolü  düşürerek, kalp krizi geçirme riskini de azaltmaktadır. Yüksek orandaki lif, midede uzun süre kalmaktadır. Böylece kandaki şeker düzeyinin artma ve azalma eğilimini bir düzene sokarak bedenin enerji düzeyini sabit tutmaktadır. Ürik asit yönünden zengin bir besin olduğu için özellik ile kan ürik asit değerleri yüksek olan bireylerin sıklıkla tüketmemesi gereken besinler dendir. Yüksek oranda B1 vitamini içeren bezelye, uykuyu da düzene sokmaktadır. İştahı açıcı ve insanın ruhsal durumunu düzelterek neşeli olmasını sağlamaktadır. Bezelye kansızlık ve kan kanserine karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir.
]]>
Bezelye Faydaları https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-faydalari.html Sun, 02 Dec 2018 16:59:31 +0000 Bezelye Faydaları, Bezelye, ufak yeşil toplar şeklinde yetişen, kendine has tadı olan bezelye çoğunlukla ilk bahar mevsiminde taze olarak tüketilir. Bezelye yalnızca besin olarak tüketilmez hem de restoranlarda süslemelerde kul Bezelye Faydaları, Bezelye, ufak yeşil toplar şeklinde yetişen, kendine has tadı olan bezelye çoğunlukla ilk bahar mevsiminde taze olarak tüketilir. Bezelye yalnızca besin olarak tüketilmez hem de restoranlarda süslemelerde kullanılır. Bezelyenin naif imajı ve otantik tadı dışarısında sağlığa faydaları vardır. Bezelye sağlığa yer aldığı katkıları içerdiği zengin besin kaynaklarından alır. Aşağı Yukarı 100 gr bezelye 81 kcal enerji içermektedir. A, C,  E, K vitaminlerini çokça içeren bezelye, tiamin, niasin, pridoksin benzeri vitaminler içermektedir. Dik değerde vitamin bulunduran bezelye, demir, bakır, magnezyum benzeri sağlık açısından faydalı mineraller içermektedir. Son olarak bezelyenin sağlığa yararlarını ayrıntılı biçimde inceleyelim. 
Bezelye, nitelikleri itibari ile sağlığa pek çok yararı vardır. Bezelye, sindirim sistemi organları  mide başta olmak üzere, bağırsak ve öbür organlara epeyce yararlıdır. Cilt sağlığı için kullanılan bezelye, bezelye özlü çil kremlerinde, kir ve çil giderici özelliğinden ötürü kullanılmaktadır. Bezelye östrojen özelliğinden ötürü, keten tohumu benzeri  meme büyümesi için öneri edilmektedir. 
Bezelyenin faydaları şöyle sıralanabilir:

Bezelye Kilo Aldırmaz: Bezelye tüketimini en fazla engelleyen şey, 'bezelye kilo aldırır mı' sorusudur. Oysa, bezelye düşük kalorili ve düşük yağlı gıdalar içerisindedir.  Bezelye, bu özelliğinden ötürü vejeteryanlar açısından çok sık kullanılıyor. Yeşil sebzeler esasen kilo vermeye destekçi olur,  bezelyede kilo vermeyi kolaylaştıran sebzeler içerisindedir. 

Mide Kanserini Engeller: Plaka ve ufak maddeler mide kanseri benzeri tehlikeli hastalıklara kapı aralamaktadır. Bezelye mide kanseri benzeri hastalıkları önler. Bezelyenin içerdiği ''polifenol'' olarak adlandırılan madde, kanser hastalıklarını engeller. Bezelyenin mide dostu meydana geldiğini söyleyebiliriz . 

Bezelye Faydaları
Bağışıklığı Güçlenirir: Bezelye kaliteli antioksidanlar içeren, böylelikle ciddi hastalıklara sebep olan sıkıntıları karşılar. Bezelye, bağışıklık sistemini savunan, kalsiyum, demir, çinko, bakır,  manganez benzeri mineraller açısından bayağı zenginidir. 

Bezelye Anti-Aging Özelliği: Bezelye cilt için yararlıdır.  Antioksdanlar içeren bezelye, cildin yaşlanmasını engelleyip, cilde doğal bir parlaklık kazanıdır.  

Alzheimer ve  Artrit: Bezelye, K vitamini içerdiğinden ötürü Alzheimer ve artrit benzeri ciddi hastalıkların önlenmesine destekçi olabilmektedir. Alzheimerdan etkilenen hastalarda, düzenli bezelye kullanımı nöronal hasarların sınırlanmasını sağlar. 

Kan Şekeri: Bezelye, dik lif ve protein içeriğinden ötürü, şeker sindirimi kolaylaştırır. Bezelye beyaz şeker ya da kimyasal maddeler benzeri rastgele bir ek şeker içermez, buna bağlı olarak bedende, kan şekerinin düzenlemesini sağlar. Bezelye proteinleri bunun için çok ciddi görevler üstlenir. 

Hamile Kadınlara Bezelye: Taze bezelye folik asit açısından muhteşem kaynak olarak onay edilir. Folatlar hücre içerisinde DNA sentezi için gereken B- kompleks vitaminleri içermektedirler. Araştırmalar neticesi, anne adaylarının folat istikametinden zengin besinleri yeteri kadar miktarda tükettiklerinde, yeni doğan bebeklerde nöral tüp defekti önlemede destekçi olacağın düşünülmektedir. Başka deyişle bezelye, anne adayları ve yeni doğan bebeklerin sağlığı için yararlıdır. 

Sindirimi Arttırır: Bezelye, dik diyet lifi içermektedir. Diyet lifleri sindirim sağlığı için yararlıdır. Bununla beraber bezelyede yer alan lifler, sindirimi geliştirerek genellikle vücudun metabolizmasının artmasına katkıda yer alır. 

Bezelyenin Gözlere Faydaları: Bezelye fazl]]> Bezelye Yemek Çeşitleri https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-yemek-cesitleri.html Mon, 03 Dec 2018 13:54:24 +0000 Bezelye Yemek Çeşitleri, birbirinden farklı olarak onlarca yemek çeşidi hazırlanabilen bezelye sebzesi dört mevsimde de kolaylıkla bulunabilen sağlıklı bir sebze türüdür. İster taze olarak ister yaz aylarında kı Bezelye Yemek Çeşitleri, birbirinden farklı olarak onlarca yemek çeşidi hazırlanabilen bezelye sebzesi dört mevsimde de kolaylıkla bulunabilen sağlıklı bir sebze türüdür. İster taze olarak ister yaz aylarında kışın kullanmak üzeri dondurucularda saklayarak veya konserve şeklinde temin edilerek yaz kış tüketilebilir. Meze çeşitlerinden salatalara, pilavlara ve farklı farklı türleriyle örneğin tavuklu, etli, köfteli ve zeytinyağlı olarak hazırlanabilen bezelye yemek çeşitlerinden birkaçını sizlerle paylaşmak istedik.

Bezelyeli, patatesli top köfte

Bezelyeli patatesli Top köfte İçin Gerekli Malzemeler

 • 4-5 adet orta irilikte patates
 • 1 kutu konserve bezelye ( mevsimine göre taze bezelye de kullanabilirsiniz)
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • Yeteri kadar tuz

Köftesi İçin

 • Yarım kg köftelik kıyma
 • 1 adet yumurta
 • 2-3 dilim ufalanmış bayat ekmek içi
 • 1 tatlı kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı köfte baharatı
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
 • 2-3 diş sarımsak
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • Yeteri kadar tuz

Bezelyeli Patatesli Top Köfte Hazırlanışı

Yemeğimizin hazırlığına ilk olarak köfte harcımızı hazırlayarak başlayalım. Uygun bir yoğurma kabına ilk olarak yarım kg köftelik kıymayı ekledikten sonra üzerine kabukları soyularak rendelenmiş 2-3 diş sarımsak ve 1 adet kuru soğanı rendenin ince gözü ile rendeleyelim. Ardından ufalanmış e dilim bayat ekmek içi, 1 adet yumurta ilave edelim. Ardından köftelik harcımızın üzerine tüm baharatları ve tuzu ilave ederek harcımızı yoğurmaya başlayalım. Ardından güzelce yoğrularak iyi bir kıvam alan köfte harcımızdan fındıktan biraz daha irice parçalar kopartarak avuç içimizde yuvarlayarak misket köfteler hazırlayalım. Tüm köftelik harç bitinceye kadar aynı işlemi tekrarlayarak elde ettiğimiz top köfteleri bir kenarda beklemeye bırakalım.

Bezelye Yemek Çeşitleri

Daha sonra Patateslerin kabuklarını soyduktan sonra küçük küpler halinde doğrayarak su dolu bir kabın içine alarak beklemeye bırakalım. Ardından yemek tenceremizi ocağa koyarak içine zeytinyağını ekleyerek yağı ısıtalım. Isınan yağın üzerine domates ve biber salçalarını ilave ederek salçaların kokusu çıkıncaya kadar ezerek kavuralım. Kavrulmakta olan salçaların üzerine önceden doğranmış patatesleri ekleyerek 8-10 dakika kadar kavurduktan sonra patateslerin üzerini 1 kutu konserve bezelyeyi ilave ederek birkaç dakika kadar kavuralım. Ardından tenceredeki malzemenin üzerini 2-3 parmak aşacak kadar sıcak su ekleyerek patatesler hafifçe yumuşayıncaya kadar pişirelim. İstediğimiz kıvamı alan patateslerin üzerine önceden hazırladığımız top şeklindeki köfteleri ekleyerek yaklaşık 10 dakika kadar pişirdikten sonra tencereyi ocaktan alalım. Yemeğimiz artık hazır sıcak sıcak pilav eşliğinde servis yapalım. Afiyet olsun...

 Taze Bezelye Yemeği

Taze Bezelye Yemeği İçin Gerekli Malzemeler

 • 250 gr yemeklik kıyma
 • Yarım kg taze iç bezelye
 • 2 adet domates
 • 1 adet kuru soğan
 • 2-3 adet sivri biber
 • 1 adet iri boy patates
 • 2-3 diş sarımsak
 • 1 çorba kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Yeteri kadar tuz

Taze Bezelye Yemeği Hazırlanışı

Yemeğimizin hazırlığına öncelikle basınçlı tenceremizi ocağa koyarak başlayalım. Ardından tencereye 2 çorba kaşığı tereyağını koyarak yağın erimesini sağladıktan sonra üzerine kıymamızı ekleyerek kıymanın rengi değinceye kadar kavuralım. Kıymanın üzerine yemeklik doğranmış kuru]]> Dondurulmuş Bezelye Nasıl Pişirilir https://www.bezelye.gen.tr/dondurulmus-bezelye-nasil-pisirilir.html Tue, 07 May 2019 00:58:42 +0000 Dondurulmuş Bezelye Nasıl Pişirilir İlkbahar ve yaz mevsiminin enfes lezzetlerinden bir tanesi olan bezelye içerisinde bulunan nişasta, lif, antioksidan, karoten ve protein in yanı sıra C, A, B vitami Dondurulmuş Bezelye Nasıl Pişirilir İlkbahar ve yaz mevsiminin enfes lezzetlerinden bir tanesi olan bezelye içerisinde bulunan nişasta, lif, antioksidan, karoten ve protein in yanı sıra C, A, B vitaminleri de içermektedir. Ayrıca içerisinde demir, fosfor ve potasyum gibi minerallerde bulunmaktadır. Bezelyenin sağlık açısından pek çok faydası da bulunmaktadır. Kış mevsiminde bulunmayan bezelye yazın taze olarak yapılacak şoklama işlemi ile derin dondurucuda saklanıp kışın da yemek olarak yapılabilmektedir. Ayrıca marketlerde de dondurulmuş olarak satılmaktadır.


Dondurulmuş Bezelye Nasıl Pişirilir; Dondurulmuş bezelye, sırası ile kurutma, yıkama, haşlama ve dondurma işlemlerinden geçirildiğinden dolayı bir miktar besin değeri kaybı yaşamaktadır. Ancak  bazı taze tüketilen hallerinden, dondurulmuş sebzelerin besin değerinin daha yüksek olduğu yönündedir. 100 gram dondurulmuş taze bezelye ortalama olarak 84 kcal' dir. Bezelye yemeği etli ve sade olarak yapılabilmektedir. Dondurulmuş taze bezelye tarifine gelince.

Malzemeler;
 • Yarım kilo dondurulmuş iç bezelye
 • 2 adet orta boy havuç
 • 2 adet orta boy patates
 • 1 orta boy soğan
 • Yarım çay bardağı kadar zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 2 su bardağı su
 • tuz
Hazırlanışı; Soğanı küp küp doğrayıp  zeytin yağında 1-2 dakika kadar kavurup  kare doğradığımız havuçları ilave edelim ve soğanlarla birlikte biraz kavuralım. Soğanlar hafif pembeleştikten sonra salçayı koyalım. Bezelye ve patatesi ilave edip azar azar suyunu dökerken bir yandan da karıştırarak salçanın iyice dağılmasını sağlayalım. İsterseniz biraz biber salçası da ekleyebilirsiniz bu biraz daha koyu bir renk elde etmenizi  sağlar.Suyun tamamını dökünce, tuzunu atıp  sebzeler yumuşayıp pişene kadar kapağı kapalı olarak pişirelim. Afiyet olsun.
]]>
Rüyada Bezelye Görmek https://www.bezelye.gen.tr/ruyada-bezelye-gormek.html Tue, 04 Dec 2018 21:57:30 +0000 Rüyada Bezelye görmek, rüyanın içeriğine ve kim aracılığıyla görüldüğüne yönelik farklı biçimlerde açıklanabilir. Rüyada bezelye rastlamak rüya yorumcuları aracılığıyla genellikle hayırlı ve pozitif bir biçi Rüyada Bezelye görmek, rüyanın içeriğine ve kim aracılığıyla görüldüğüne yönelik farklı biçimlerde açıklanabilir. Rüyada bezelye rastlamak rüya yorumcuları aracılığıyla genellikle hayırlı ve pozitif bir biçimde yorumlanmaktadır. Bezelye rastlamak bireyin uzun bir yaşamı olacağına işarettir. Aynı zamanda bireyin ömrünün uzadığı da söylenmektedir. Rüyada bezelye rastlamak bununla birlikte bireyin uzun zaman hastalanmamaya, yaşamı süresince berbat ve ölümcül hastalıklar yaşamayacağına bu açıdan huzurlu ve sevinçli bir yaşamı olduğuna işarettir. Bu rüyayı bir adam görüyorsa yakın zaman içinde yardıma gereksinimi olacağı fakat bu yardımı bir bayandan alacağı halinde yorumlamalar yapılmaktadır. Aynı zamanda rüyasında bezelye gören bir birey şayet kadın ise ileri dönemlerde eşi veya sevgilisi aracılığıyla aldatılabilir bu vaziyette berbat zamanlar geçirilebilir. 

Rüyada yeşil bezelye görmek, umudunu kestikten sonra ele geçirdiği toplu paraya, sorun sonrasında hasret duyduğu temiz getiriye,  mücadele vererek düşlediği itibara, zorluklarla boğuşarak beklediği mutluluğa halinde açıklanabilir, bazende şöyle yorumlanır: yeşil bezelye rastlamak, zorla beklediği feraha, uğraşlarının bitiminde gözlediği hünere, sıkıntıya düşerek hasret duyduğu saygınlığa, uğraşlarının bitiminde ele geçirdiği fazladan getiriye, hatalarının ardından düşlediği hünere, zorlukların ardından hasret duyduğu toplu paraya halinde açıklanabilir. Bir birey rüyasında bezelyeyi tam mevsiminde taze ve canlı bir biçimde yediğini görürse bu rüya her ne civarı hayırlı bir durummuş benzeri görünse de genellikle bireyin hastalıklı bir bünyeye sahip meydana geldiğini ve yakın zaman içinde birçok kez hastalanacağına işarettir. Bir birey rüyasında kuru bezelye yediğini görürse bu rüya o birey için pek hayırlı bir biçimde yorumlanmaz. Bireyin yakın zaman içinde çok üzücü bir bilgi alacağı veya çok olumsuz ve uğursuz bir vaziyet yaşayacağı manasına gelmektedir. Rüyada kuru bezelye rastlamak genellikle bir bela veya musibet olarak anlam edilmektedir. Bireyin zarar göreceği farklı durumlar içine girebileceği söylenmektedir. Bir birey rüyasında mevsimi olmamasına karşın bezelye aldığını ve bu almış meydana geldiği bezelyeyi yediğini görmesi pek hayırlı bir biçimde yorumlanmaz. Genel olarak bireyin kendisine zararlı olacak farklı işler içine girdiği ve bu vaziyette farklı olumsuz hallerin yaşanmasına ortam hazırladığı söylenmektedir. 

Rüyada Bezelye Görmek
Rüyada bezelye rastlamak rüya sahibi için çok para kazanmaya ve zengin olmaya, ticaretle uğraşan kimseler için servet sahibi olmak için çok emek sarf etmeye, sıhhat sorunlarından kurtulmaya, sıhhat, sıhhat, afiyet içinde geçirilecek vaziyette olan zamanlara, rüyada bezelye görme bazen sorun, sorun, dert ve tasaya açıklanabilir. Rüyada bezelye yemek çok paraya sahip olmaya, sıhhat ve afiyet içinde bir dünya geçirmeye, bazen bezelye yediğini rastlamak hasta olmaya ve sıkıntıya düşmeye, rüyada bezelye toplamak emek ve gayretlerinin karşılığı olarak para ele geçirmeye deyim edilebilir. Rüyada bezelye konservesi rastlamak güzel ve leziz bir bezelye konservesi sizin için güzel olacak bir takım gelişmelere ve iyiliğe, rüyada bezelye yemeği rastlamak veya yemek yemekle aynı biçimde açıklanabilir. Rüyada bezelye yemeği yapmak veya pişirmek geleceğiniz ile alakalı güzel ve keyifli planlar yapmaya ve bunları gerçekleştirmek için emek göstermeye, rüyada bezelye yukarıda açıkladığı biçimde deyim edilebilir.
]]> Köfteli Bezelye https://www.bezelye.gen.tr/kofteli-bezelye.html Wed, 05 Dec 2018 16:55:48 +0000 Köfteli bezelye, öğle ve akşam yemekleri için harika bir alternatif olacak ana yemek türüdür. Özellikle sade kıyma ya da parça et sevmeyen kişiler için ideal bir seçenektir. İçerisindeki köfteler sayesinde çocu Köfteli bezelye, öğle ve akşam yemekleri için harika bir alternatif olacak ana yemek türüdür. Özellikle sade kıyma ya da parça et sevmeyen kişiler için ideal bir seçenektir. İçerisindeki köfteler sayesinde çocuklarında beğeneceği bezelyeli köfte sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Yanında pilav ya da makarna ile servis edildiğinde besleyici değeri yüksek bir öğün bu sayede geçirilebilir.

Köfteli Bezelye İçin gerekli Malzemeler

 • 1 kg bezelye
 • 1 tane domates
 • 2 tane orta boy patates
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 1 çorba kaşığı salça
 • 2 tane orta boy havuç
 • Tuz ve kırmızı pul biber
 • 4 yemek kaşığı sıvıyağ

Köftesi İçin

 • Yarım kilo kıyma
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 1 tane yumurta
 • 3 çorba kaşığı galeta unu
 • Tuz, karabiber, kırmızı pul biber

Köfteli Bezelye Hazırlanışı

Köfteli bezelyeler için kullanılacak bezelyeler taze temin edilmişse uygun bir tencereye alınarak, üzerini geçecek şekilde su ilave edilip, haşlanır. Bu arada çukur bir kabın içine kıyma alınır. Kuru soğanın kabukları soyularak kıymanın içine rendelenir. Üzerine 1 adet yumurta, tuz, karabiber, kırmızı pul biber ve galeta unu eklenerek iyice yoğrulur. Yarım saat kadar bekletildikten sonra misket büyüklüğünde parçalar koparılarak avuç içinde yuvarlanıp, bir tepsiye dizilir.

Köfteli Bezelye

Patatesin kabukları soyulup eşit şekilde küp küp doğranır. Domatesin kabukları soyularak tercihe göre rendelenir ya da küp küp doğranır. Ardından havucun kabukları kazınarak patateslere uygun doğranır. Kuru soğan incecik yemeklik olacak şekilde doğranır. Uygun bir tencerenin içine sıvıyağ eklenerek kızdırılır. Kızan yağa ilk olarak doğranmış soğan eklenip şeffaf bir hal alana kadar kavrulur. Kavrulan soğanların üzerine salça eklenip birkaç dakika soğanlar ile birlikte kavrulur. Üzerine doğranan domatesleri, havuçları ve patatesleri eklenip 2-3 dakika kadar daha kavrulur. Kavrulan malzemelerin üzerine haşlanan bezelyeler eklenir. Bir iki dakika daha kavrulduktan sonra üzerine yeteri kadar sıcak su, tuz ve kırmızı pul biber eklenerek, kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başladığında misket şeklinde yuvarlanan köfteler malzemelerin üzerine ilave edilir ve 10 dakika kadar daha kısık ateşte kaynatılarak ocaktan alınır. Yanında pirinç pilavı ve ayran ile beraber servise sunulur. Afiyet olsun.

]]>
Bezelye Konservesi Nasıl Yapılır https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-konservesi-nasil-yapilir.html Thu, 06 Dec 2018 13:37:58 +0000 Bezelye Konservesi Nasıl Yapılır, Bezelye baklagillerden taze, yeşil kabuğu ile taneleri ya da sadece taneleri yenilebilen bir bitki çeşididir. Ayrca taç yapraklı iki çenekli baklagiller familyasından tırmanıcı bir bitki olmaktad Bezelye Konservesi Nasıl Yapılır, Bezelye baklagillerden taze, yeşil kabuğu ile taneleri ya da sadece taneleri yenilebilen bir bitki çeşididir. Ayrca taç yapraklı iki çenekli baklagiller familyasından tırmanıcı bir bitki olmaktadır. Bezelye adlı lezzetli, oldukça besleyici ve sağlıklı olan sebzeyi herkes ilkbaharda ve yazın tercih etmektedir. Gövdesi çok uzun olan bitkinin ağırlığını çekemeyecek incelikte olmaktadır. Genellikle beyaz çiçek açmaktadır ve yuvarlak taneli olmaktadır. Meyvesi bakla veya fasulyeye benzemekte ve tohumları bir kılıf içerisinde dizili bir şekildedir. Bezelye bitkisi çok eskilerden beri yetiştirilir ve Ana vatanı Avrupa ve Batı Asya olmaktadır. Günümüzde ise dünyanın birçok yerinde yetiştirilebilmektedir. Türkiye’de diğer sebzeler ve fasulye kadar olmasa da bol miktarda yetiştirilmektedir. Bezelye pek çok yemekte ve çorbalarda kullanılmaktadır. Bezelye taneleri taze olarak çok çeşitli yemekleri yapılarak yenildiği gibi kurutularak, dondurularak, konservesi de yapılmakta ve ileride tüketmek için saklanabilmektedir. Örneğin annem genellikle yaz aylarında konserve yaparak kışa hazırlık yapmaktadır. Annemden aldığım tarifi de sizlerle paylaşmak istedim.

Bezelye Konservesi Nasıl Yapılır
Bezelye konservesi tarifi:

Malzemeler:
 • Bezelye
 • Su
 • Kavanoz (daha önce konserve yapılmamış kavanoz kapağı olmalıdır)
Hazırlanışı:

İlk olarak bezelyeleri ayıklayarak iyice yıkayalım ve haşlayalım. Bu arada kavanoz kapağını da küçük bir kabın içerisinde su ile biraz kaynatılmalıdır. Haşlanan bezelyeleri kaynar su ile birlikte sıcak sıcak kavanozlara dolduralım fakat kavanoz mutlak iyice dolmalıdır. Sonra kaynattığımız kapağı havlu ile kurulayarak kavanozu iyice kapatıp ters çevirelim. Soğuyana kadar arada kavanozu ters düz çevirip yön değiştirelim. Soğuduktan sonra kapak normal duruyor ise yani havaya kalkmamış ise konserveniz  tutmuş olmaktadır ve kış hazırlığı tamamlanmış olur. 
]]>
Kuru Bezelye https://www.bezelye.gen.tr/kuru-bezelye.html Thu, 06 Dec 2018 23:34:10 +0000 Kuru bezelye, bilindiği gibi etli bir yemektir. Son derece lezzeti ile özellikle soğuk havalarda insanların tüketebileceği en güzel yemeklerden biri olan kuru bezelye, hem lezzeti ile hem de sofradaki görünüşü ile çok mükemmel et Kuru bezelye, bilindiği gibi etli bir yemektir. Son derece lezzeti ile özellikle soğuk havalarda insanların tüketebileceği en güzel yemeklerden biri olan kuru bezelye, hem lezzeti ile hem de sofradaki görünüşü ile çok mükemmel etkiler göstermektedir. Bu durumun yanı sıra kuru bezelye yemeği içerisinde bolca protein bulunmaktadır. bu yemek özellikle etli yapıldığında bu protein oranı oldukça artış göstererek kişiler için çok faydalı bir yiyecek haline gelmektedir. İnsanların öğlen yemeklerinde tüketmiş oldukları protein ise vücudun çok daha enerjik olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle sizlerde hem lezzet açısından hemde enerji kazanmak açısından bu mükemmel ürünü tüketebilirsiniz. Bu durumun yanı sıra kuru bezelye yemeğinin yapılışı da oldukça kolaydır. Böylesine kolay yapılışı olan bir yemeği hiç yemek yapmasını bilmeyen insanların bile yapabileceği bir şekilde sizlere birazdan vereceğim tarif ile anlatacağım. Bu tarife geçmeden önce belirtmek isterim ki kuru bezelye yemeğini yapmadan önce kuru bezelyeleri bir gece önceden karbonatlı suda bekletmeniz gerekmektedir. Bu işlemin en büyük amacı çok daha kolay pişmesidir. Şimdi kuru bezelye yapımında kullanılacak olan malzemelerden bahsedelim. 

Kuru Bezelye
Malzemeler:
 • 300 gram kadar kuzu etki ya da dana eti,
 • Bir adet havuç,
 • Bir adet orta boy patates,
 • Bir yemek kaşığı domates salçası,
 • Bir tatlı kaşığı toz kırmızı biber,
 • Bir miktar karabiber, tuz ve pul biber,
 • Bir avuç kuru biber,
 • Bir adet kuru soğan, 
 • İki su bardağı kuru bezelye,
 • Bir miktar sıvı yağ
İşte bu malzemelerim hazırlanması sonrasında sizlerde kuru bezelye yapılışına geçebilirsiniz. Fakat belirtmek isterim ki belirtmiş olduğum malzemelerin eksik kullanılması ya da hepsinin kullanılmaması durumunda lezzet eksiklikleri meydana gelebileceği için problemler olabilir. Bu nedenle malzemelerin tümünü kullanmaya özen göstermeniz sizler için çok daha iyi olacaktır.

Yapılışı: Önceden ıslatmış olduğumuz kuru bezelyelerin suyunu süzerek iyice yıkayalım ve bir tencere içerisine bezelyelerin üzerini biraz geçecek şekilde su ekleyerek pişmesi için ocağı açalım. Bu işlemi ocağın orta gözünde yaparsanız sizler için çok daha iyi olacaktır. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar bir süre bezelyeleri haşlayalım. Daha sonra ise haşlanmış olan bezelyeleri suyu ile birlikte bir kenara koyarak bekletelim. 

Haşlanmış bezelyeler bir kenarda beklerken bizlerde bir tava içerisinde bir miktar yağ kızdıralım ve yağ kızarken kuru soğanı ince ince kıyalım. Yağ tam olarak kızdıktan sonra ise yağın içerisine soğanları dikkatli bir şekilde ekleyerek rengi pembeleşene kadar kavuralım. Daha sonra soğanlar kavrulunca etleri ilave edelim ve et suyunu çekene kadar kavuralım. Bu sırada etlerin üzeri örtülecek kadar su ekleyerek kavurma işlemine devam edebiliriz. 

Daha sonra soğan ve et kavrulduktan sonra ocağı kapatmaya yakın içerisine toz biberi, pul biberi serpip iyice karıştıralım. Şimdi bu kavurmuş olduğunuz malzemeleri kenarda bekletmiş olduğumuz bezelye içerisine ekleyelim ve havuçları, patatesleri, kuru biberi ilave ederek iyice karıştıralım. Bu karışımın üzerini 4 parmak geçecek kadar su koyalım ve ocağı açalım. Kısık ateşte bezelyeler pişene kadar pişirelim. Bu işlem düdüklü tencerede yaklaşık 15 dk sürmektedir. Bu işlemden sonra afiyetle kuru bezelye yemeğini yiyebilirsiniz.
]]>
Bezelye Nasıl Yetiştirilir https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-nasil-yetistirilir.html Fri, 07 Dec 2018 00:39:29 +0000 Bezelye Nasıl Yetiştirilir, Baklagil sebzeleri içerisinde bulunan bezelye insan beslenmesinde oldukça büyük bir role sahiptir. Protein ve karbonhidrat içeriği bakımından zengin olan bu sebze özellikle A, B ve D vitaminleri bakımı Bezelye Nasıl Yetiştirilir, Baklagil sebzeleri içerisinde bulunan bezelye insan beslenmesinde oldukça büyük bir role sahiptir. Protein ve karbonhidrat içeriği bakımından zengin olan bu sebze özellikle A, B ve D vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları bodur olup 30 ve 40 cm kadar uzayarak yeşil yaprakları ile toprağa yayılıp zemini örter. Sırık bezelyesi adı verilen öbür çeşidi gövdesinden çıkardığı sülüklerle yüksek boylu olarak ne karşısına çıkarsa ona tutunan tırmanıcı bitki çeşitidir. Bunların herekler ile desteklenmesi gerekir. Bezelye çeşitlerinden bazılarının sadece taneleri tüketilir. Bazıları ise kabuklarıyla beraber tüketilir. 

Bezelyede kökler değişik yapıdadır. Başlangıçta ana kazık kök ve daha sonra bu kökten yanlara doğru ikincil kazık kökler oluşur. Bu köklere bağlı bir şekilde oldukça iyi oluşan bol oranda saçak kökler meydana gelir. Kök sisteminin büyük bir kısmı toprak yüzeyine yakın bölgede yer alır. Bezelye sathi köklü bir bitkidir. Köklerin büyük bir kısmı toprak yüzeyine yakın olarak oluşur. Bu sebeple kendinden sonra gelecek bitki için çok iyi bir ön bitki olur. Yüzeysel olarak oluşan bu kökler hemen çürüyerek parçalanır. Bezelye başka bir kültür bitkisi için iyi bir ön bitkisi olmasına rağmen, aynı toprakta ertesi yıl tekrar bezelye yetiştirilmesine uygun olmamaktadır. 

Çünkü kökleri ile salgıladığı maddeler sebebiyle ikinci senede önemli ölçüde verim düşüklüğü gözükür. Köklerinde havanın serbest azotunu tutmayı sağlayan rhizobium bakterilerinin meydana getirdiği nodoziteler oluşur. İklim ve toprak isteği, serin iklim sebzesidir. Donma noktasına yakın düşük sıcaklıklara kadar dayanan bir sebze cinsidir. Havaların serin ve nemli olduğu şartlarda çok iyi bir gelişme göstermesine rağmen sıcak ve kuru havalardan hoşlanmaz. Yetiştirme dönemince sıcaklığın donma noktasının üstünde olması istenir. Çimlenme zamanında topraktaki yüksek nem tohumun çürümesine sebep olmaktadır. 

Bezelye Nasıl Yetiştirilir
Toprak sıcaklığı 7-8 °C olduğunda tohum ekimi yapılır. Bezelye tohumu 2 °C`de çimlense de, çimlenme oldukça yavaştır. Gelişme zamanında yüksek sıcaklık ve uzun güneşler pek hoşuna gitmez. Bu zamanda rutubet ve serin ortam ister. Gelişme zamanında oluşan yüksek sıcaklık ve kuraklıkta bitki bodur kalır ve meyveler normal iriliklerini alamaz. Çabuk ve zoraki gelişme sebebiyle verim ve kalitede çok büyük kayıplar meydana gelir. Oluşma zamanında toprak oldukça rutubetli ise toprak yüzeyine yatan bitkilerde mantari hastalıklar büyük zararlara sebep olur.

Günlük ortalama sıcaklığın, çimlenme ile çiçeklenme arasındaki zamanla 15 ve 18 °C, çiçeklenme ile olgunluk arasındaki zamanlar da 18 ve 21 °C olması istenir. Sıcaklığın yüksek olması çiçeklenme zamanını kısaltır. Çiçeklenme ile olgunluk arasındaki zamanda sıcaklığın 10 °C`ye kadar düşmesi olayında ise dane olgunlaşmaz. Yetişme zamanı boyunca düzenli ve yavaş yağış, danenin yüksek kalitede olmasını sağlar. Danelerin olgunlaşması evresinde sıcaklığın 30 °C`nin üstüne çıkması durumunda, tohumlar canlılıklarını yitirir.

Bezelye toprak isteği bakımından oldukça seçicidir. Serin ve yağışlı zamanında yetiştirildiği için alüviyal ve su tutma kapasitesi yüksek olan topraklarda çok iyi oluşur. Ağır topraklar hoşuna gitmez. Çimlenme zamanında ıslak ve çok rutubetli olan topraklarda tohum iyi bir şekilde çimlenemez. Toprak ıslaklığı oluşmayı olumsuz bir yönde etkiler. Gövdenin ve meyvelerin ıslak toprakla temasının önlenmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır. Erkencilik için kumlu ve tınlı topraklar daha iyidir. Erkenciliğin düşünülmediği durumlarda yüksek verim ve iyi nitelikli ürün elde edebilmek için iyi drene edilmiş killi ve tınlı topraklar tercih edilmelidir. Düşük pH`lı topraklarda azot ve fosfor alınımının azalması sebebiyle dane verimi de azalmaktadır. Bu sebeple toprak pH`sının 6,5-7 civa]]> Yem Bezelyesi Yetiştiriciliği https://www.bezelye.gen.tr/yem-bezelyesi-yetistiriciligi.html Fri, 07 Dec 2018 17:40:30 +0000 Yem bezelyesi yetiştiriciliği, aslında oldukça zahmetli bir iştir. Çünkü yetiştirilmesinde birçok farklı işlemleri bulunan yem bezelyesinin üretimi oldukça zaman almaktadır. Fakat insanların birçok zaman yem bezelyesi sayesin Yem bezelyesi yetiştiriciliği, aslında oldukça zahmetli bir iştir. Çünkü yetiştirilmesinde birçok farklı işlemleri bulunan yem bezelyesinin üretimi oldukça zaman almaktadır. Fakat insanların birçok zaman yem bezelyesi sayesinde gerek hayvancılıkta gerek ekonomik açıdan gördükleri faydalar nedeni ile tüm bu emekler boşa gitmemektedir. Günümüzde çokça üretilen yem bezelyesi bazı insanlar tarafından ne kadar ekonomik açıdan yetiştirilse bile kimi insanlar tarafından sadece kendi besledikleri hayvanlar için yetiştirilmektedir. Yem bezelyesi yetiştiriciliğinde en büyük amaç yeşil ve kuru ot yetiştirildiğinde en fazla verimi almaktır. Yem bezelyesi sonrasında yetiştiricilerin ellerine çok miktarda yeşil gübre geçer. Bu gübreler ise son derece verimlidir. Bu nedenle diğer gübrelere göre çok daha değerlidir. Yem bezelyesi aslında taneleri için ve otu için yetiştirilmektedir. Yem bezelyesi ülkemizde ve dünyada hemen hemen her çiftlikte kullanılabilen bir yem çeşididir. Bu nedenle üretimi günümüzde de çokça yapılmaktadır. Özellikle yem bezelyesi içerisindeki proteinin miktarının fazla olması nedeni ile bu yemlerin hayvanlar için etkisi büyüktür.

İklimi:
Yem bezelyesi yetiştiriciliği daha çok serin iklimlerde verim elde edilen bitkilerden biridir. Serin ve nemli havaları çok seven bu bitkinin yetiştirilmesi bu gibi iklimlerde oldukça büyük etkiler göstererek hızlı bir gelişim göstermektedir. Yem bezelyesinde ekim dönemi toprağın 8-10 derece arasında olduğu zamanlarda yapılarak bu iklimin özelliklerinden faydalanılmaktadır. Yem bezelyesi yetiştiriciliği yapan kişilerin iklim olarak dikkat etmeleri gereken durumlardan biri ise toprağın pH değeri ve toprağın ağır olmamasıdır. Bu gibi durumlar genellikle yem bezelyesi yetişmesini zorlaştırmaktadır. 
Bunun yanında yem bezelyesi üretilmeden önce toprağın iyi bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bunun için ilk bahar döneminde toprağın azot bakımından iyice artması için önceki dönemin son baharında toprağa 20- 25 cm kalınlığında olacak kadar sürme işlemi yapılarak toprağın havalandırılması gerekmektedir. Bu işlemden son toprağın tam olarak düzeltilmesi gerekmektedir.

Yem Bezelyesi Yetiştiriciliği
Ekim aşaması:
Ekim aşamasında aslında ekim zamanı bölgelere göre farklılık göstermektedir. Fakat bu aşama genellikle ülkemiz koşullarında şubat sonu ve mart başı olacak şekilde yapılmaktadır. Yem bezelyesi yetiştiriciliği yapan kişiler toprağın en tav halinde iken ekim yapması gerekmektedir. Ekilen yem bezelyeleri toprağın 3 ya da 7 cm altında olmalıdır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise ekilen alanın düz olmasıdır. 

Gübreleme:
Yem bezelyesi yetiştiriciliğinde en önemli şeylerden biridir. Aşılama sonrasında toprağın verimliliği yerindeyse ekim zamanında toprağa 2 ya da 5 kg kadar bir azot verilmelidir. Bu aslında başlangıç işlemidir. Bu durumun yanı sıra yem bezelyesinin fosfora çok fazla ihtiyacının olması nedeni ile 5 ya da 10 kg kadar fosfor gerekmektedir. Böylece yapılan ekimlerde son derece fayda alabilirler. 

Hasat:
İşte yapılan tüm emeklerin karşılığının alındığı aşama. Yem bezelyesi yetiştiriciliği yapan insanların en çok zorlandıkları fakat sona geldikleri için en çok sevindikleri aşama hasat aşamasıdır. Bu aşamada israf durumlarının meydana gelmemesi oldukça önemlidir. Kuru ot amacı ile dikilmiş olan yem bezelyelerinin %50 çiçeklenmesi durumunda hasat yapılabilir. Bu aşamada hasat edilen yem bezelyesinden protein açısından çok büyük faydalar alınabilir. 

Bu durumun sonucunda yem bezelyesi yetiştiriciliğinde başarının sağlanmış olduğunu anlamak için yem bezelyesi miktarının 150 ile 300 kg olmalıdır. Elde edilen kuru ot miktarı ise 800 ile 1000 kg arasında olmalıdır. 
]]>
Fırında Bezelye https://www.bezelye.gen.tr/firinda-bezelye.html Sat, 08 Dec 2018 13:13:22 +0000 Fırında bezelye, fırında bezelye oldukça sevilen lezzetli ve besin değeri yüksek yiyeceklerden biridir. Yapımı kolay olan bir tariftir. Tavuklu etli sebzeli veya sade yapılabilir. Tamamen damak tadınıza kalmış bir tariftir. Burad Fırında bezelye, fırında bezelye oldukça sevilen lezzetli ve besin değeri yüksek yiyeceklerden biridir. Yapımı kolay olan bir tariftir. Tavuklu etli sebzeli veya sade yapılabilir. Tamamen damak tadınıza kalmış bir tariftir. Burada püf nokta bezelye ya konserve kullanılmalıdır ya da haşlanıp o şekilde fırına atılmalıdır yoksa fırında pişmez ve istenilen lezzet elde edilemez. Bu nedenle konserve bezelye kullanmak hem daha kolay ve pratik olmasını sağlayacak hem de daha iiyi pişip daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Fırında bezelye tariflerinde ana malzeme bezelye olup hemen hemen tüm tarifler aynıdır etli bezelye tavuklu bezelye sebzeli bezelye hepsi için bu tarif kullanılır fakat içerik damak tadına göre değişir.

Fırında Bezelye
Fırında bezelye yapımı için gerekli malzemeler 
 • Yarım kilo konserve bezelye
 • İki adet havuç
 • İki adet patates 
 • Bir adet kuru soğan
 • İki yüz gram et
 • Yarım çay bardağı zeytin yağı 
 • Bir yemek kaşığı domates salçası
 • Tuz
Fırında bezelye yapılışı, fırında bezelye yapımı için öncelikle etin haşlanmış olması gerekir. Et geç piştiği için önceden haşlanmış olması gerekir. Eti bir tencereye alıp üzerine bir su bardağı kadar su konulur tuzu atılır ve ocağa alınıp altı açılır. Etler yumuşayıncaya kadar haşlanır. Bu sıra da soğanlar küçük küçük doğranır ve derin bir kaba alınır. Üzerine havuç ve patates soyularak küp küp doğranır konserve bezelye de eklenip iyi ce karıştırılır. Etler haşlanınca etler fırın tepsisine alınır ve üzerine sebzeler eklenir bir kasenin içerisine bir yemek kaşığı domates salçası alınır ve üzerine yarım çay bardağı zeytinyağı ve biraz tuz bir çay bardağı su konur ve iyice karıştırılır. Bu karışım yemeğin her yerine eşit bir şekilde dağıtılır ve yemek fırına sürülür. Yüz doksan derecede yarım saat kadar pişirilir ve ardından sıcak servis yapılır.
]]>
Bezelye Kavurması https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-kavurmasi.html Sun, 09 Dec 2018 07:28:48 +0000 Bezelye kavurması, bezelye kavurması içerisindeki malzemelere göre bazen ana yemek bazen de ana yemek yanına meze olur. Her şekilde de oldukça lezzetli tariflerden olacaktır. Özellikle pilavların yanına et yemekleri yanına çok yak Bezelye kavurması, bezelye kavurması içerisindeki malzemelere göre bazen ana yemek bazen de ana yemek yanına meze olur. Her şekilde de oldukça lezzetli tariflerden olacaktır. Özellikle pilavların yanına et yemekleri yanına çok yakışan bir tariftir bezelye kavurması. Oldukça da zengin bir içeriği vardır bu nedenle sık sık tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Bezelye kavurması hem etli hem de sebzeli yapılabilir. Etli yapıldığı zaman  başlı başına bir yemek olur sebzeli yapılınca da meze olarak tüketilir.

Sebzeli bezelye kavurması yapımı için gerekli malzemeler 
 • Yarım kilo konserve bezelye
 • Bir adet kuru soğan 
 • Yarım çay bardağı sıvı 
 • Bir kaç diş sarımsak
 • Bir çay kaşığı tuz
 • Yarım demet dere otu
 • Tuz
Sebzeli bezelye kavurması yapılışı, yemek yapımı için ilk olarak bir adet kuru soğan ince ince doğranır bir tencereye alınır ve üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ eklenir ocağa alınıp altı açılır ve soğan kızartılır. Soğan kızarırken bir kaç diş sarımsak soyulur ve iki parçaya bölünerek tencereye eklenir ve kavurmaya devam edilir. Ardından bir yarım kilo konserve bezelye yıkanır süzülür ve tencereye eklenir tuzu atılır ve on beş dakika kadar kavrulup ocağın altı kapatılır. Biraz dinlendikten sonra servis tabağına alınır üzerine ince kıyılmış dere otu serpilir ve servis edilir. 

Bezelye Kavurması
Etli bezelye kavurması yapımı için gerekli malzemeler
 • Yarım kilo bezelye 
 • İki yüz gram et 
 • Bir adet kuru soğan 
 • Beş yemek kaşığı sıvı yağ
 • Bir tatlı kaşığı domates salçası
 • Tuz
Etli bezelye yapılışı, etli bezelye yapımında ilk olarak etlerin pişirilmesi gerekir. Etler bir tencereye alınır üzerine bir su bardağı su konulur ve ocağa alınıp altı açılır. Etler suyunu çekene kadar haşlanır. Suyunu çekince içerisine beş yemek kaşığı sıvı yağ ilave edilir ve kavrulmaya başlanır üzerine bir adet kuru soğan soyulur ve küçük küçük doğranır. Soğan pembe renk alınca bir tatlı kaşığı domates salçası ve tuzu ilave edilir salça kavrulunca da bezelyeler yıkanır süzülür ve tencereye alınır on dakika kadar kavrulur ve ardından servis edilir.
]]>
Rüyada Bezelye Ayıklamak https://www.bezelye.gen.tr/ruyada-bezelye-ayiklamak.html Sun, 09 Dec 2018 07:48:59 +0000 Rüyada bezelye ayıklamak, Maddi ve manevi yükü olan kişiden uzak durmaya, uzun bir çalışma ve bekleyişin sonunda az olan kazancın yada malın artacağına, zorluklarla girilen bir yolda sevdiği biri ile birlikte hasret duyduğu Rüyada bezelye ayıklamak, Maddi ve manevi yükü olan kişiden uzak durmaya, uzun bir çalışma ve bekleyişin sonunda az olan kazancın yada malın artacağına, zorluklarla girilen bir yolda sevdiği biri ile birlikte hasret duyduğu itibara, uzun zaman sonunda elde ettiği sevince, umudunu kestikten sonra olumlu oluşan gelişme ile rahata, sağlık ve afiyete delalettir. Rüyanızda görülen bezelye,  bazende şu şekilde yorumlanır. Bezelye ayıklama görme, çabalarının sonunda elde edilen daha iyi zengin hayata, sıkıntılardan sonra gelen, azimli çalışma ile kendine ve çevresindeki sevdiklerine daha iyi bir gelecek sunması, çektiği bütün acı ve cefaların sonunda kazancı az ise çoğalmasına, ticari kazancının artmasına,  manevi anlamda yaşanan bir sıkıntılar varsa, yakın zamanda yaşanacak bir olumlu gelişme ve müjdeli bir haber ile çektiği sıkıntılardan kurtulması, daha düzenli bir hayata delalet eder. 

Rüyada bezelye ayıklamak bir başka rüya tabirleri yapan alimlere göre,  uğraşları sonunda umut ettiği servete, başkalarından düşmanlık görmeye, sevdiği ve çok iyi tanıdığı bir kimseden yardım isteyerek özlem duyduğu kazanca, mutsuz ve çok rahatsız edici bir sorunla karşı karşıya kalınacağı, adeta eli kolu bağlı şeklinde yaşayacağına tabir olunur

Rüyada bezelye ayıklamak, ünlü yorumcu Kesîr şu şekilde yorumlar. Ona göre, yardım ve destek alarak itibar görmesi ve yükselmesi, bütün zorluklara göğüs gererek uzun bir çalışma ve tecrübe ile kavuşacağı yüksek mertebe, makam ve mevkiye, umudunu yitirdikten sonra sorunların çözüleceğine kazanılan onura, meşakkatle birlikte gelen servete yorumlamaktadır.

Rüyada bezelye ayıklamak yakın zamanda gelecek müjdeli bir haber almaya, bu haber sayesinde erişilecek sevinç ve mutluluğa, çok yetenekli ve iş bilen, bitiren bir kimse olmaya, çocuk bekleniyorsa doğacak çocuğun da bahtının ve şansının açık olacağı, başarılı bir hayat yaşayacağı şeklinde yorumlanır. Aynı şekilde helal yollardan, alın teri dökülerek kazanılan paraya, sakin ve huzurlu bir ortamda yaşanacağına, çevresinde arkadaş ve dostlarının aralarında yaşanan sıkı bir bağlılığa, eli açık insan olmaya,  fakir ve fukaraya yardım eden iyi bir insan olmaya, insanlık için güzel ve faydalı işler yapmaya, şansın iyi olmasına, maddi anlamda rahatlamaya, mal ve mülk bakımından bolluğa işarettir.

Rüyada Bezelye Ayıklamak

Olumsuz anlamda yorumlandığında, çözülmesi ve giderilmesi çok zor olan bir sıkıntıyla boğuşacağınıza, çevremizde çok sevdiğimiz bir kişinin yalancı olduğunu öğrenmenize, büyük sorumluluk altına girmeye ve bundan duyacağımız rahatsızlığa, huzursuzluk durumu olmasına, bizi ve aileden bir kişiyi üzecek bir olayla yüzleşileceğine işarettir. 

]]>
Zeytinyağlı Bezelye https://www.bezelye.gen.tr/zeytinyagli-bezelye.html Mon, 10 Dec 2018 02:24:37 +0000 Zeytinyağlı bezelye, Bezelye yaz kış rahatlıkla bulup yemeğini yapacağımız vitaminli bir gıdadır. Gerek çocuklar gerekse yetişkinler için içinde bulunduğu zengin lif kaynağından dolayı tüketilmesi gerekir. Kıymalı, etli Zeytinyağlı bezelye, Bezelye yaz kış rahatlıkla bulup yemeğini yapacağımız vitaminli bir gıdadır. Gerek çocuklar gerekse yetişkinler için içinde bulunduğu zengin lif kaynağından dolayı tüketilmesi gerekir. Kıymalı, etli yada zeytinyağlı olarak yemeği yapılır. Pilavların içerisine. böreklere lezzet katar. Bezelyeyi daha sağlıklı tüketmek için zeytin yağlı yapılması önerilir. Şimdi sizlere zeytin yağlı bezelyenin tarifini sunacağım.

Malzemeler:
 • Yarım kilo bezelye
 • Bir tane orta boy soğan
 • İki adet patates
 • Üç adet havuç
 • Yarım çay bardağı zeytin yağı
 • Bir yemek kaşığı biber bir yemek kaşığı domates salçası
Zeytinyağlı BezelyeYapılışı: Bezelyeler yıkanıp süzülür. Soğanlar yemeklik doğranır. Bir tarafta havuç ve patatesler güzelce yıkanır ve soyulup küp küp doğranır. Yemek yapılacak tencereye zeytin yağı koyulup kızdırılır. Soğanlar ve öncelikle havuç geç piştiğinden dolayı soğanla birlikte kavrulur. Kavrulduktan sonra salçalar eklenerek bir iki dakika daha kavrulur. En son patatesler tencereye eklenerek üzeri geçecek şekilde su eklenir. Sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Damak tadına göre tuzu eklenir. Afiyet olsun...
]]>
Bezelye Nasıl Haşlanır https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-nasil-haslanir.html Mon, 10 Dec 2018 09:39:25 +0000 Bezelye nasıl haşlanır, Bezelye pilavdan, böreğe kadar birçok yemek yapılırken kullanılan bir sebzedir. Bezelye lif bakımından çok zengin bir yiyecek olduğundan ve protein, demir ve sodyum içerdiği için özellikle tazeyken tü Bezelye nasıl haşlanır, Bezelye pilavdan, böreğe kadar birçok yemek yapılırken kullanılan bir sebzedir. Bezelye lif bakımından çok zengin bir yiyecek olduğundan ve protein, demir ve sodyum içerdiği için özellikle tazeyken tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Konservesi yapıldığı gibi mevsiminden sonra da tüketilmek için derin dondurucuda saklanarak istenildiği zaman tüketilebilmektedir. Bilindiği gibi en çok konservesi yapılarak tüketilen sebzelerden olmaktadır. Fakat bahar aylarında tezgahlarda taze iken alınarak tüketilmesi içerisinde ki besin değerlerini alabilmek için daha önemlidir. Bezelyeyi diğer mevsimlerde tüketmek için alınan bezelyeler ayıklandıktan sonra, konserve yapılacaksa ya da derin dondurucuda saklanacaksa o zaman mutlaka haşlanarak saklanılması gerekmektedir. 

Bezelyeyi nasıl haşlamak gerekir

Bezelyeyi nerede ve nasıl kullanacaksanız ona göre haşlamak gerekmektedir. İç bezelyeyi yemeklerin yanında garnitür olarak kullanacaksanız haşlamanız gerekmektedir. Garnitür olarak kullanılacak olan bezelyeler haşlanırken suyun içerisine çok az tuz eklenerek, bezelyeler yumuşayıncaya kadar çok kısık ateşte haşlamanız gerekmektedir. Suyun içerisinde yumuşamış olan bezelyeler sıcak su süzülerek hemen ardından soğuk suya tutulması gerekmektedir. 

Bezelye Nasıl Haşlanır
Eğer ki bezelyeyi hemen yemeklerin içerisinde kullanacaksanız o zaman az tuzlu suyun içerisinde ve kısık ateşte 20 dakika kadar haşlamalı ve sıcak suyu süzerek soğuk suya tutmanız gerekmektedir. 

Derin dondurucu içerisinde bezelyeyi haşlamak için şok yöntemi uygulamanız gerekmektedir. Ayıklamış olduğunuz bezelyeleri kaynar suyun içerisine atarak 2 dakika boyunca yüksek ateşte haşlandıktan sonra hemen çıkarılır ve soğuk suyun altına tutulması gerekmektedir. 
]]>
Bezelye Püresi https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-puresi.html Mon, 10 Dec 2018 16:36:23 +0000 Bezelye püresi genellikle yemeklerin yanında garnitür olarak kullanılır. Aynı zamanda küçük çocuklarında yiyebileceği bir mama olarak da yapılan bir besindir.Bezelye püresi     Malzemeler, Bezelye püresi genellikle yemeklerin yanında garnitür olarak kullanılır. Aynı zamanda küçük çocuklarında yiyebileceği bir mama olarak da yapılan bir besindir.

Bezelye püresi

     Malzemeler,
 • 500 gram bezelye,
 • 4 su bardağı süt,
 • 1 çorba kaşığı un,
 • 1 çorba kaşığı tereyağı,
 • Tuz,
 • Karabiber
Bezelye Püresi
Yapılışı

Bir tencerenin içerisinde bezelyeleri haşlayalım. Daha sonra suyunu süzelim. Ayrı bir kapta bir kaşık un, bir çorba kaşığı tere yağını kavuralım. Sonra haşlanmış olan bezelyeleri sütle karıştıralım üzerine kavrulan un ve tere yağını ekleyin. Tuz, karabiberi de ilave ederek bir kaç dakika daha pişirelim. 
Pişirme işlemi bittikten sonra bir blendır  yardımıyla püre haline gelene kadar ezelim. Bezelyeli püremiz servise hazırdır. Bezelyeli püreyi mantar sote yanın, tavuk etli yemeklerde hindi etiyle yemeklerin yanında garnitür olarak servis edilebilir ve tat olarak da bu yemeklere oldukça yakışır.

 Afiyet olsun
]]>
Bezelye https://www.bezelye.gen.tr/bezelye.html Tue, 11 Dec 2018 06:30:54 +0000 Bezelye, Baklagilerden olan bezelye, kabuğu ile ya da yalnız taneleri ile yenilen bir bitki türüdür. Ayrıca taç yapraklı iki çenekli baklagiller familyasından tırmanıcı bir bitkidir. Bezelye çeşitlerine göre ilkbahar
Bezelye, Baklagilerden olan bezelye, kabuğu ile ya da yalnız taneleri ile yenilen bir bitki türüdür. Ayrıca taç yapraklı iki çenekli baklagiller familyasından tırmanıcı bir bitkidir. Bezelye çeşitlerine göre ilkbahar ve yazın yetiştirilir. Gövdesi çok uzundur, bitkinin ağırlığını çekemeyecek inceliktedir. Beyaz çiçek açar, yuvarlak taneli bir bitkidir. Bezelye bir çok yemek ve çorbalar da kullanılır. Güçlü bir besin kaynağı olan bezelye taze, donmuş ya da konserve olarak tüketilebilir. Bezelye'nin bir çok faydası vardır.

 Bezelyenin Faydaları:
 • Düşük kalori içeriğine sahiptir ve kilo vermek istiyenler için faydalıdır.
 • Kandaki kolesterolü düşürdüğü bilinen nikotinik asit olarak adlndırılan bir kimyasal maddeyi içerir.
 • Kırmızı kans hücresi kümelerinin çözülmesine yardımcı olur.
 • Lektinler adı verilen özel bitki proteinleri içerir. Bunlar kan pıhtılarının oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
 • Bezelyenin yüksek lif içeriği kabızlık şikayeti olanlar için faydalıdır.
 • Enerji seviyesini korumaya yardımcı olur.
 • Yüksek protein ve nişasta içeriği nedeniyle en iyi vücut geliştirici gıdalardan biri olarak kabul edilir. 
 • Bezelye sindirim sistemi organlarımızdan başta mide olmak üzere, bağırsak ve diğer organlara oldukça faydalıdır.
 • Demir, manganez, kalsiyum içeren bezelye, sağlıklı iskelet yapısı yanında kemik sağlığına da faydalıdır.
 • Bezelyenin içerdiği vitamin ve mineraller, kalp damar sağlığı için faydalıdır.
Bunların yanı sıra bezelyenin çeşitli yemekleri de yapılmaktadır. Etlisi, zeytin yağlısı  yöreye göre değişen yemekleri yapılmaktadır.

Bezelye
Zeytin Yağlı Bezelye Tarifi:

Malzemeler:
 • Yarım kilo bezelye
 • 1 adet orta boy soğan
 • 2 adet orta boy patates
 • 2 adet havuç
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı salça ( biber ve domates salçası karışık daha güzel oluyor.)
 • Bir litre kadar su
 • Tuz
Yapılışı: Önce bezelyeyi yıkayıp süzün, soğa'ı ince ince doğrayın. Yemeği pişireceğimiz tencereye zeytinyağını koyun ve kızdırın. Önce soğanı ilave edip bir iki dakika kavurun, sonra küp küp doğradığımız patates ve havuç'u ekleyin biraz daha kavurun. Salçayı da ekleyip bir kaç dakika kadar daha kavuralım. Daha önceden hazırladığımız bezelyeleri de koyup üzerini geçecek kadar su ekleyip pişirmeye bırakalım. Tuz'u da isteğe göre atabilirsiniz.
]]>
Bezelye Tarifi https://www.bezelye.gen.tr/bezelye-tarifi.html Tue, 11 Dec 2018 19:19:02 +0000 Bezelye tarifi, minik yeşil topları olan, kendine has bir tada sahip bezelye genellikle ilkbahar mevsiminde tüketilmektedir. Yemek olarak hazırlanabileceği gibi, bazı restoranlarda süsleme amacıyla kullanılan sebzelerden Bezelye tarifi, minik yeşil topları olan, kendine has bir tada sahip bezelye genellikle ilkbahar mevsiminde tüketilmektedir. Yemek olarak hazırlanabileceği gibi, bazı restoranlarda süsleme amacıyla kullanılan sebzelerden biridir. Hoş lezzeti ve görüntüsü haricinde sağlık açısından da çok faydalı bir besin maddesidir. Bezelye tarifine geçmeden önce faydalarına kısaca göz atalım;

 • Bezelyenin kanser üzerinde olumlu etkileri vardır. Mide kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı iyi gelir.
 • Bezelye kilo aldıran bir besin değildir. Kalori ve yağ bakımından oldukça düşük içeriğe sahiptir.
 • Bağışıklık istemini kuvvetlendirici etkiye sahiptir.
 • Antioksidan içeriği ile cilt sağlığına katkıda bulunur. Cilde hoş bir görünüm kazandırır.
 • Alzheimer ve artrite karşı faydalıdır.
 • Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Yüksek lif ve protein içeriği şeker sindiriminin kolay olmasını sağlar.
 • Gebelik döneminde uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilen bir besin maddesidir.
 • Sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • İleri yaşa bağlı ortaya çıkabilecek kırışıklık ve osteoporoza karşı iyi gelir.
 • Saç ağlığı için faydalıdır.
 • Kolesterolün dengede kalmasını sağlar.
 • Cildi ve vücudu serbest radikallere karşı korur.
 • Susam yağı ile karıştırılarak uygulandığında enfeksiyon hastalıklarına karşı iyi gelir.
 • Beyin sağlığı için faydalıdır.
 • Vücut için mükemmel bir enerji kaynağıdır.
 • Hazımsızlığa karşı iyi gelir.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.

Bezelye Tarifi

Klasik bir Türk yemeği olan bezelye farklı şekillerde hazırlanıp, tüketilebilir. Köfteli, sebzeli, tavukluk, kıymalı, kuşbaşı etli ve kemikli et ile farklı şekillerde hazırlanabilir. Bezelye tarifi oldukça basit bir yemek olduğu için daha önce hiç yemek yapmayanlar ya da öğrenciler bile kolaylıkla yapabilir. Bezelye tarifini aşama aşama olarak ayrıntılı bir şekilde yazımızın devamında bulabilirsiniz. Besleyici değeri yüksek bir sebze olan bezelye yapımında içerisine farklı sebzeler ve et eklendiği için besin değeri daha da artmaktadır. Bu nedenle özellikle çocukların beslenme listesine eklenmelidir. Bezelye tariflerinde taze bezelye, konserve bezelye ya da dondurulmuş bezelye kullanılabilir. Ancak mevsiminde en güzeli taze bezelye kullanmak, kışın ise dondurulmuş bezelye kullanmaktır. Bu şekilde yemek daha sağlıklı olacak ve faydalarından maksimum şekilde yararlanılacaktır.

Bezelye Tarifi

Etli Bezelye Tarifi

Malzemeler

 • Yarım kilo kuşbaşı et ya da tercihe göre kıyma
 • Yarım kilo taze bezelye
 • 1 çorba kaşığı tereyağı
 • 2 çorba kaşığı sıvıyağ
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 1 tane sivribiber
 • 1 tane kırmızı biber
 • 2-3 tane orta boy domates
 • 1 tane havuç
 • 1 tane patates
 • 1 çorba kaşığı domates salçası
 • 1 çorba kaşığı biber salçası
 • Karabiber, tuz ve kırmızı pul biber
 • 1 yemek kaşığı ince kıyılmış dereotu

Etli Bezelye Tarifi Hazırlanışı

Etli bezelye için uygun bir tencerenin içinde taze bezelye haşlanır. Uygun bir tencerenin içine alınan bezelyelerin üzerini geçecek şekilde su ilave edilir. Bezelyeler yumuşayıncaya kadar haşlanır. Yumuşayan bezelyeler soğuk suya tutularak bir süzgece alınır. Yemek tenceresinin içine sıvıyağ ve tereyağı alınır. Kısık ocakta yağlar birbiri ile karışacak şekilde ısıtılır. Kuru soğan soyulduktan sonra yemeklik doğranıp, ısınan yağda 3-4 dakika, rengi değişene kadar kavrulur. Kavrulan soğanın üzerine kuşbaşı doğranmış et eklenerek birkaç dakika birlikte kavrulur. Üzerine salça eklenerek kavurmaya devam edilir. Ardından ufak doğranmış kırmızı ve sivribiber eklenir. Patatesin kabukları soyularak küp küp doğranır. Aynı şekilde domates ve havuçta küp küp doğranarak tencerenin içine eklenir.]]>